Dieta a emocje wg TCM – Strach Nerek

dieta nerki

Dieta a emocje wg TCM – Część V


Strach Nerek

To już ostatnia część o emocjach i ich związku z narządami i dietą.  Tym razem po krótce opisane zostaną Nerki i emocje im przypisane.

Do Nerek przynależą emocje takie jest strach, fobie, przerażenie, szok, lęk. Jeżeli sobie przypomnimy stare polskie powiedzenia, również odnajdziemy w nich powiązanie Nerek z tymi emocjami np.:  „posikać się ze strachu”. Zauważyć to można szczególnie u bojaźliwych dzieci lub u dzieci, które przeżyły szok lub traumę. Na każdą sytuację, w której czują przerażenie czy strach mogą reagować niekontrolowanym oddawaniem moczu.

Warto zaznaczyć również, że u dzieci (ale także u wrażliwych dorosłych) Nerki będą osłabiane także przez komunikaty tj.: nie potrafisz, nie uda ci się, nie dasz rady, nie jesteś wystarczająco dobry, jesteś beznadziejny itp.. Co oczywiście zaowocuje głębszymi zaburzeniami w obrębie tego narządu.

Nerki to także siedziba siły woli człowieka. Silne Nerki oznaczają silną wolę oraz skupienie na wytyczonym celu bez zbaczania z wybranej drogi.

Kiedy Nerki są osłabione siła woli ulega osłabieniu i łatwo o: zniechęcenie, wątpliwość, niskie poczucie własnej wartości, uleganie wpływom innych i porzucanie swoich dążeń.

Znam kilka osób, które bardzo dużo planują ale nie realizują swoich pomysłów (dokładnie wiem, kto nie poradzi sobie ze zmianą diety, chociaż bardzo tego chce). A to wynika z tego, że energetycznie Nerki są osłabione i brakuje siły woli do realizacji i sfinalizowania swoich przedsięwzięć. Nie są to niestety rzadkie przypadki, ponieważ w obecnych czasach Nerki poważnie osłabiane są przez:

  • nadmiar stresu,
  • nadmiar pracy,
  • brak odpoczynku,
  • nieregularne odżywianie,
  • brak skupienia na jedzeniu podczas posiłku,
  • brak dbałości o odpowiedni ubiór, wyziębianie ciała (tu również nieodpowiednia dieta),
  • nadmierny wysiłek fizyczny ale też
  • niektóre lekarstwa i używki.

 

Osłabienie siły woli jest często składową depresji, dlatego w strategii leczenia warto uwzględnić wzmacnianie Nerek oraz odpowiednio dobraną dla danej osoby dietę.

W przypadku zaburzeń energetycznych Nerek w obszarze psychiki mogą pojawić się kłopoty także z:

obcowaniem z ludźmi (najczęściej osoby takie mocno izolują się od społeczeństwa), porozumiewaniem się, skłonnością do introwersji, przystosowaniem do nowych warunków/ sytuacji, a także mogą pojawić się kłopoty ze szczodrością, hipochondrią, zaufaniem i pewnością siebie.  Osoba taka staje się też skryta i podejrzliwa. Żyjąc w ciągłym strachu separuje się od innych i ukrywa przed światem. Można powiedzieć, że jest pustelnikiem i ciągle spodziewa się najgorszego. Wyobraża sobie ciągle kataklizmy, wojny, zniszczenia. Utwierdza się w przekonaniu, że świat jest z gruntu zły i nieprzyjazny.

Natomiast jeżeli jest to osoba, która konstytucyjnie przynależy do elementu Wody (Nerek) i jeżeli nie uległa zaburzeniom energetycznym, wówczas jawi się ona jako osoba:

otwarta, skromna, czujna, obiektywna, rozsądna, rozumna i oszczędna.

Ten typ charakteryzuje również ludzi oryginalnych, ciekawych, dociekliwych oraz dążących ciągle do zdobywania wiedzy i zrozumienia świata. Jednak zawsze są to osoby, które będą pozostawały w cieniu, tajemnicze, anonimowe, nie lubiące na sobie skupiać uwagi i osamotnione. Dla tych osób, aby pozostawały w równowadze, ważne jest, aby pozostawały w bliskich kontaktach z ludźmi, nie ukrywały swojego wnętrza oraz pozwalały sobie na przywiązanie do innych i pozostawanie sobą. Wówczas jest szansa, że nie dotkną ich typowe problemy związane z zaburzeniem Nerek.

 

Jeżeli chodzi o dietę,

to tak jak poprzednio, nie da się dać uniwersalnych zaleceń na schorzenia Nerek. Podam natomiast kilka pokarmów wspierających tzw. niedobór Qi Nerek, które objawia się min.: wypadaniem włosów, nietrzymaniem moczu, częstomoczem, oddawaniem moczu w nocy, białkomoczem, szumem w uszach, zawrotami głowy, impotencją, słabością lędźwi i kolan. Przyczyn powstania niedoboru Qi Nerek może być kilka min. przeżycie szoku, strach, lęk, liczne ciąże i porody, choroby przewlekłe jak też niedobory konstytucjonalne.

Pokarmy, które będą korzystne  w tej sytuacji to:

kwaśne i cierpkie pokarmy, herbatki (pigwa, dereń, hibiskus, cytryniec chiński), owies, ryż słodki, komosa ryżowa, zupy rybne z goździkami, orzechy włoskie (nalewka z orzechów włoskich), koper włoski, dobre gatunki mięs i ryb. Przeciwskazane natomiast będą pokarmy gorzkie (piwo, kawa, herbata czarna i zielona, gorzkie zioła, produkty wychładzające, surowe owoce i warzywa, soki świeżo wyciskane oraz cukier i przetwory z dodatkiem cukru.

Oczywiście każdy z nas przynależy konstytucyjnie do innego typu/ elementu. Typologia nie oznacza patologii, po prostu tacy jesteśmy. U osób, u których pojawia się najwięcej cech z jednego elementu – konstytucyjnie do niego przynależy. Jednak trzeba zachować czujność, ponieważ zdominowany jeden element może powstrzymać lub zniszczyć inne elementy, wówczas mówimy o patologii, niszczącej naszą prawdziwą naturę.  Taki stan nierównowagi prowadzi do wypaczeń charakteru, zaburzeń fizjologicznych czy nawet deformacji budowy fizycznej.

Jeżeli jesteś zainteresowany emocjami i zależnościami ich z narządami, zachęcam do przeczytania również innych artykułów z tej serii. Zapraszam także na artykuły o smakach. Zobaczycie jaka siła tkwi w każdym z nich, jak można sobie pomóc a jak zaszkodzić.

 

Monika Dziemidowicz, dietetyk, dietoterapeuta TCM

Literatura:
1.               „Między Niebem a Ziemią. Przewodnik po medycynie chińskiej” , Harriet Beinfield, Efrem Korngold
2.               Dietetyka profilaktyczna i lecznicza Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, dr Agnieszka Krzemińska

 

czytaj podobne:

 

Dieta a konstytucja ciała  – Woda

Dieta na Nerki i ich emocje – zalecenia wg medycyny chińskiej

 

 

Miło powitać Ciebie na mojej stronie.

Cieszę się, że masz podobne zainteresowania do mnie.

Jeżeli podobał Ci się mój artykuł i chciałbyś ich czytać więcej, postaw mi wirtualną kawę,

Bardzo dziękuję

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Skontaktuj się ze mną

Ostatnio na Blogu