Dieta a konstytucja ciała  – Woda

Dieta a konstytucja ciała  – Woda

Cz. II

W drugiej i kolejnych częściach, opiszę podstawowe cechy psychiczne i fizyczne poszczególnych typów konstytucyjnych oraz z jakimi chorobami prawdopodobnie będą się w przyszłości zmagać, bądź już teraz się zmagają.  Każdy z typów jest podobny do żywiołu i pory roku, do którego przynależy. Osoby, które czytały wcześniejsze moje artykuły z serii: Dieta a emocje, dużo cech charakterystycznych z Pięciu Elementów, odnajdą również i tutaj.

Zaczynamy od  typu konstytucyjnego – Wody – Nerek.

Typ ten zwany jest w literaturze jako tzw. Mędrzec, osoba która przez całe swoje życie dąży do rozwoju intelektualnego, kształci się, jest dociekliwa, poszukuje wiedzy o świecie.

W związku z tym jest to osoba mądra. Ma dużo cennych cech takie jak: uczciwość, taktowność, wrażliwość, oszczędność, oryginalność, dążenie do prawdy. Lubi mówić bez ogródek a jednocześnie dyplomatycznie. W stanie równowagi – cierpliwa i wytrwała w dążeniu do celu. Raczej jest małomówna, oszczędna w komentarzach, stroni od plotek, obmawiania, wypowiadania swoich opinii. Dąży do zaspokajania własnych potrzeb bez względu na to co inni uważają.

Powściągliwy Mędrzec jednak to osoba wyizolowana, lubiąca samotność, najchętniej analizująca siebie samego i raczej nie wyjawiającą swoich przemyśleń a nawet swoich uczuć. Brakuje jej  wylewności. W stanach nierównowagi można powiedzieć nawet, że jest oschła, oziębła i obojętna. Na ogół nie ma wybujałego życia towarzyskiego. Przedkłada nawet samotność na życie towarzyskie. Z reguły ma jednego, najwyżej kilku przyjaciół. Jest krytyczna i sceptyczna. Obserwuje ludzi i wydarzenia z dystansu. Woli pozostać w cieniu, tajemnicza i anonimowa.

Problemy zdrowotne jakie dotykają Mędrca to dolegliwości typowe dla słabych Nerek

a są to: nietolerancją chłodu, szybkie marznięciem. Może mu doskwierać ból stóp, kolan, lędźwi, pięt, guzowatość, rozrost patologiczny kości (ostrogi), ubytki kości – osteoporoza. Z reguły ma problemy z częstym oddawaniem moczu, niemożnością trzymania moczu/ stolca/ nasienia lub popuszczanie moczu podczas kichania, śmiechu etc. Często może mieć problemy z potencją, zapłodnieniem, z zajściem w ciążę, donoszeniem ciąży.

W tym typie konstytucyjnym często występuje sztywność lub ból podczas wstawania, schylania się, ból kości na skutek stania. Z racji tego, że zmysł słuchu przynależy do Nerek, u osoby tej występują także problemy ze słuchem lub głuchota.

Wygląd fizyczny osoby o konstytucji Nerek to wąskie ramiona, szersze biodra, głęboko osadzone oczy, pociągła twarz, mocne, jędrne ciało, stosunkowo większe, mało zgrabne stopy, wysokie czoło. Często u tej osoby zauważyć można ciemnobrązowe, sinawe lub czarne kręgi wokół oczu.

Mędrzec  może trochę szybciej się zestarzeć, w porównaniu do swoich rówieśników o innych typach konstytucyjnych.

Mogą pojawić się przedwczesne zmarszczki, przedwczesne siwienie lub wypadanie włosów, schorzenia zębów, wypadanie zębów.  Pamiętajmy, że na całość konstytucji składa się również styl życia. Zatem, jeżeli Mędrzec będzie o siebie odpowiednio dbał te procesy może znacząco spowolnić.

Typowe problemy charakterystyczne dla konstytucji Wody to brak wylewności, dystans emocjonalny, wyizolowanie, samotność, podejrzliwość, brak przebaczania, zmniejszona zdolność zapamiętywania bieżących informacji, przepracowywanie się, zmęczenie, a także  schorzenia zębów, uszów,  twardnienie naczyń, bole kręgosłupa lędźwiowego, utrata libido.

 

Ciąg dalszy:

Dieta a konstytucja ciała – Drzewo

 

Monika Dziemidowicz, dietetyk, dietoterapeuta TCM

Miło powitać Ciebie na mojej stronie.

Cieszę się, że masz podobne zainteresowania do mnie.

Jeżeli podobał Ci się mój artykuł i chciałbyś ich czytać więcej, postaw mi wirtualną kawę,

Bardzo dziękuję

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Skontaktuj się ze mną

Ostatnio na Blogu