Dieta a konstytucja ciała – Ogień

Dieta a konstytucja ciała – Ogień

 

Kolejna konstytucja przynależy do okresu lata. I tak jak lato jest pełne radości i zabawy, tak Ogień jest bardzo entuzjastyczny, bardzo pozytywny lubiący cieszyć się życiem. Z natury osoba o takiej konstytucji jest bardzo romantyczna, czuła, serdeczna i wrażliwa. Bez trudu odgaduje co myślą i czują inni, posiada przenikliwą intuicję. Lubi doznania i dramatyczne przeżycia i porywy uczuć.

Czuje się fantastycznie w silnie pobudzonym otoczeniu i podobnie jak ogień lubi przyciągać uwagę, w różny sposób – gestami, mową, śmiechem. Mówi bardzo dużo.

W stanach nierównowagi energetycznej mówi tak dużo i szybko, że ma się wrażenie że za chwilę się rozpali. Wówczas jej mowa może stać się niezrozumiała dla innych. Z racji tego, że zwany w literaturze Czarodziej lub Czarodziejka lubi na siebie zwracać uwagę – zwykle mówi o sobie, o swoich pragnieniach, osiągnięciach. Nazwa Czarodziej/ Czarodziejka jest nie bez przyczyny. Potrafi każdego oczarować i zachwycić, skupiając mocno na siebie uwagę.

Bardzo podoba mu się własna atrakcyjność, z reszta fizycznie zwykle osoby te są atrakcyjne. Budowa ciała jest szczupła lub bardzo szczupła,

przy tym może dużo jeść (co wprawie w zazdrość osoby z otoczenia) i ma problemy z przybieraniem masy ciała. Obserwując konstytucję Serca często zauważyć można, że otwiera szeroko buzię lub wystawia język – jak mówi, śmieje się czy też do zdjęcia. Jest to bardzo typowe dla tej konstytucji. Przyciąganie uwagi i bycie w centrum uwagi bardzo mu się podoba. Często do tej grupy przynależą celebryci. Żyje chwilą, nie martwi się o przyszłość i nie żyje przeszłością. Przyjemność sprawia mu otrzymywanie tego co pragnie i potrzebuje.

Konstytucja Serca trochę inaczej postrzega rzeczywistość, może mieć zniekształconą percepcję. Łatwo ulega złudzeniom, często bywa naiwna, łatwowierna i łatwo ją oszukać.

W związku z tym, że do Serca przynależy mowa, osoby z tą konstytucją mogą mieć problemy ze słowotokiem, jąkaniem się, czy też mówieniem do siebie. W sytuacjach stresowych może się uśmiechać lub wręcz wybuchać śmiechem. Może mieć również problemy ze snem – bezsennością , szczególnie wywołaną lękiem, pobudzeniem lub zdenerwowaniem albo odwrotnie sen może być bardzo głęboki” i twardy. Często miewa wybujałe, dziwne sny, lub koszmary.  Może mieć uczucie niepokoju, lęku lub strachu o zmierzchu, może tez budzić się z uczuciem niepokoju.

Fizycznie konstytucja Ognia może cierpieć na nadmiar gorąca, nadmierną potliwość, czerwienienie się twarzy (podczas stremowania, strachu, rozdrażnienia), uderzenia krwi, nadmierne pobudzenie. Zwykle miewa problemy z sercem – gwałtowne i nieregularne bicie serca, palpitacje, choroby serca. Często towarzyszą jej afty, owrzodzenia jamy ustnej, języka, pieczenie w ustach ale także cewce moczowej, odbycie.  Uczucie pieczenia i palenia powoduje chęć spożywania zimnych napoi i pokarmów, tj. lody, bez względu na porę roku.

Typowe problemy jakie targają tą konstytucję – ciągłe podniecenie, dziwaczne doznania i wrażenia, chęć wszelkiego rodzaju podniet, szybkie życie, hipoglikemia, paraliż, nerwowość, nadużywanie substancji pobudzających, w tym narkotyków, co w konsekwencji powoduje „szybsze wypalenie”. Z racji tego, że do Serca przynależy też Jelito Cienkie oraz Umysł, również i w tych obszarach mogą pojawić się problemy – nietolerancie pokarmowe, alergie czy też problemy psychiczne.

 

Ciąg dalszy:

Dieta a konstytucja ciała – Ziemia

 

Monika Dziemidowicz, dietetyk, dietoterapeuta TCM

Miło powitać Ciebie na mojej stronie.

Cieszę się, że masz podobne zainteresowania do mnie.

Jeżeli podobał Ci się mój artykuł i chciałbyś ich czytać więcej, postaw mi wirtualną kawę,

Bardzo dziękuję

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Skontaktuj się ze mną

Ostatnio na Blogu