Lecznicze właściwości pożywienia – FASOLA MUNG
Termika: zimna, smak słodki; kanały wnikania- wątroba, serce, żołądek;
Fasola mung jest bardzo dobrym źródłem białka roślinnego. W swoim składzie ma oczywiście spore ilości węglowodanów, niacyny, fosfolipidów, fosforu, wapnia, beta-karotenu, żelaza. Podobnie jak inne strączki sprzyja obniżaniu poziomu cholesterolu we krwi, regulacji poziomu cukru we krwi, przeciwdziała twardnieniu tętnic.
Natomiast wg TCM fasola mung ma spore właściwości usuwania toksyn i gorąca, szczególnie z Wątroby. Sprawdzi się w leczeniu owrzodzeń, czyraków, łagodnych stanów zapalnych. Ma właściwości wyciszające dlatego jest idealna w diecie osób nerwowych i niecierpliwych. Ze względu na swoją chłodną naturę jest powinna często być serwowana jako letni posiłek, przynosząc ulgę od upałów. Świetnie gasi pragnienie. Ma też właściwości diuretyczne, zapobiega tym samym obrzękom/ letnim obrzękom.
Można ją jadać w postaci gotowanej, kleiku, zupy lub wywaru. Mieszanka fasoli mung, fasoli adzuki, czarnej fasoli z dodatkiem lukrecji jest remedium na leczenie kaca i wyciąganie toksyn z organizmu. To połączenie będzie dobre także dla osób otyłych z objawami gorąca.
Osoby z niedoborowym zimnem powinny unikać jadania fasoli mung, również latem.
Monika Dziemidowicz – dietetyk, dietoterapeuta TCM
Na podstawie: Zhang Yifang, Yao Yingzhi „Tradycyjna medycyna chińska w kuchni”
Czytaj podobne: