Dieta w zespole jelita drażliwego

oraz dieta w przypadku przewlekłych zaparć
bol brzucha

Doświadczenie dietetyka, jakie posiadam, jest pomocne również w komponowaniu diety w zespole jelita drażliwego czy przewlekłych zaparciach. Posiadam niezbędną wiedzę ku temu, by pomóc Państwu w tego typu dolegliwościach zdrowotnych. W Warszawie przyjmuję w Poradni Dietetycznej ekoDietetyk, do której serdecznie Państwa zapraszam.

Tym bardziej, że obecnie coraz więcej osób boryka się z problemami trawiennymi, które dotykają całkowicie zdrowe do tej pory osoby. Jeszcze dekadę temu były to marginalne przypadki. Jednak zwiększenie ilości, zarówno w powietrzu, jak i w spożywanych przez nas produktach, prowadzi do licznych nietolerancji pokarmowych i powstawania nowych jednostek chorobowych. Przykładem takiej dolegliwości ze strony układu trawiennego jest zespół jelita drażliwego. Jest to przewlekła choroba jelita cienkiego oraz jelita grubego, która objawia się głównie silnymi bólami brzucha oraz zakłóceniami w regularności wypróżnień. Objawem jest też występowanie częstych wzdęć i nadmiaru gazów jelitowych.

Pojawiają się one najczęściej u osób w wieku 20-40 lat. Warunkiem stawianym przy rozpoznaniu zespołu jelita drażliwego jest występowanie tychże objawów przez co najmniej 3 miesiące. Zespół jelita drażliwego coraz częściej dotyka naszą populację. Szacuje się, że na tę chorobę cierpi około 10-20% dorosłych., przy czym zachorowalność u kobiet jest dwa razy częstsza, niż u mężczyzn. Dostępne są też pierwsze wyniki badań, które potwierdzają, że zespół jelita drażliwego jest chorobą uwarunkowaną genetycznie.

Skontaktuj się ze mną

Potrzebujesz pomocy dietetyka?

Chętnie Ci pomogę, dopasowując odpowiedni dla Ciebie jadłospis, oparty na badaniach i Twoich preferencjach.

Dobry dietetyk w Warszawie w walce z zespołem jelita drażliwego

Leczenie farmakologiczne tego schorzenia nie jest jeszcze na wysokim poziomie. Zespół jelita drażliwego jest schorzeniem, z którym najlepiej walczyć poprzez odpowiednio ułożoną przez doświadczonego dietetyka – dietę.

Dzięki optymalnie dobranemu jadłospisowi i obserwacji swojego organizmu, można niemal zupełnie pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości, unikając jednocześnie leczenia farmakologicznego. Dodatkowo, dzięki stosowanym przeze mnie metodom zaczerpniętym z tradycyjnej medycyny chińskiej, poprawa w stanie zdrowia jest szybsza i trwalsza. W przypadku zespołu jelita drażliwego nie ma jednej, z góry określonej listy produktów zakazanych. U każdego chorego objawy po spożyciu poszczególnych produktów mogą być różne. Pomogę w ułożeniu „diety uszytej na miarę” Państwa potrzeb. Wszystko po to, by na zawsze pozbyć się tego dokuczliwego schorzenia.

dieta choroby autoimmunologiczne
objawy zespol jelita drazliwego

Warto wiedzieć, iż do najczęściej występujących objawów zespołu jelita drażliwego zalicza się: biegunki, zaparcia, wzdęcie brzucha, odbijanie i gazy, zgaga, nudności i wymioty. Ale również, choć nieco rzadziej, bóle głowy, zaburzenia miesiączkowania oraz uczucie zmęczenia.

Polecam swoją pomoc przy doborze odpowiedniej diety w zespole jelita drażliwego. Nie tylko jest to zadanie łatwe i przeznaczone dla doświadczonego, dobrego dietetyka – dodatkowo należy wziąć pod uwagę zmienność choroby i uwzględnić chociażby fakt, czy w jej przebiegu występują biegunki, czy też zaparcia. Ponieważ zależnie od tego, leczenie dietetyczne również będzie inne i będzie wymagało zaangażowania innych grup produktów. Mogą Państwo polegać na mojej szerokiej wiedzy. Po analizie i dokładnym wywiadzie dotyczącym stanu Państwa zdrowia, ułożę optymalny plan żywieniowy.

Skontaktuj się ze mną

Potrzebujesz pomocy dietetyka?

Chętnie Ci pomogę, dopasowując odpowiedni dla Ciebie jadłospis, oparty na badaniach i Twoich preferencjach.

Pozbądź się przewlekłych zaparć – z doświadczonym dietetykiem jest to możliwe

Odmiennym schorzeniem, choć z objawami występującymi również w zespole jelita drażliwego, są przewlekłe zaparcia. To nic innego, jak zaleganie treści jelitowej w jelicie grubym przez dłuższy czas. W medycynie wyróżnia się trzy rodzaje zaparć. Jednak spośród nich najczęściej występuje zaparcie przewlekłe, które diagnozowane jest u blisko 90% osób cierpiących na tę dolegliwość. Przyczyny mogą być bardzo różne. Zaparcia mogą wynikać na przykład ze schorzeń neurologicznych, zaburzeń czynnościowych jelit, cukrzycy, niedoczynności tarczycy czy przepukliny.

Przewlekłe zaparcia można starać się opanować lekami. Jednak nie jest to rozwiązanie idealne. Leki bowiem obciążają żołądek i wątrobę, a ulgę przynoszą zaledwie na chwilę, natomiast po zaprzestaniu ich podawania, objawy najczęściej wracają. Dodatkowo, poprzez stosowanie środków przeczyszczających, często po ich odstawieniu, jelita nie potrafią już samodzielnie podjąć pracy i wtedy problem zaparć staje się jeszcze bardziej pogłębiony.

zespol jelita drazliwego
dieta zespol jelita drazliwego

Najlepszą metodą leczenia w niektórych rodzajach zaparć jest stosowanie odpowiedniej, dokładnie dobranej do potrzeb danego organizmu, diety. Dzięki mojemu wieloletniemu doświadczeniu służę pomocą także w tym zakresie. Z powodzeniem leczę dietą tego typu schorzenia. I choć w przypadku niektórych rodzajów zaparć doraźnie dobrze spisują się suszone śliwki, błonnik, otręby czy Muesli, to aby uwolnić się od choroby na dłużej, warto jest wprowadzić poważniejsze zmiany w swoim jadłospisie.

Dzięki temu nie tylko poczujemy się lepiej, ale też będziemy zdrowsi!

Polecam swoją wiedzę oraz stosowane przeze mnie metody – prowadzona przeze mnie dietoterapia łączy indywidualnie dobraną dietę z elementami tradycyjnej, chińskiej medycyny oraz ekologią. Często zalecam też chińskie zioła, które – jak wierzę – wspomagają proces leczenia tego schorzenia.

Bądź przygotowany na pierwsze spotkanie ze mną – jeśli w ostatnim czasie wykonałeś badania, wyniki zabierz ze sobą.

Jeśli nie, wspólnie ustalimy, które z nich będą konieczne dla oceny stanu Twojego zdrowia. Oto lista zalecanych badań:

morfologia

OB lub białka CRP

TSH

kolonoskopia

mocz

test na krew utajoną w stolcu (np. test Hemoccult)

Dodatkowo, w przypadku zespołu jelita drażliwego w postaci z biegunką niezbędne będzie:

badanie parazytologiczne stolca na pasożyty i lamblie

posiew bakteriologiczny w kierunku zakażenia pałeczkami salmonelli

dieta przy nietolerancji
Skontaktuj się ze mną

Potrzebujesz pomocy dietetyka?

Chętnie Ci pomogę, dopasowując odpowiedni dla Ciebie jadłospis, oparty na badaniach i Twoich preferencjach.