Część II. Radość Serca
Kolejna część artykułu o związku emocji z narządami oraz dietą wg TCM.
Do Serca przypisana jest radość. Osoby, u których Serce zarówno na poziomie fizycznym jak i energetycznym funkcjonuje właściwe, są serdeczne, pogodne i radosne. Mówią składnie i wyraźnie ale niezbyt szybko i niezbyt dużo. Są otwarte na kontakty towarzyskie ale też potrafią spędzać czas w samotności. Lubią umiarkowanie czerpać przyjemność z życia. Mają dar przekonywania, są komunikatywni, optymistyczni, współczujący i łagodni.
Osoby, u których dochodzi do zaburzenia energetycznego tego narządu ciągle gonią za przyjemnościami, energetycznie mocno się wyczerpując. Sprawiają wrażenie osób romantycznych i kochających życie, lecz w rzeczywistości bez pomocy z zewnątrz nie są w stanie skupić się na sobie ani czymkolwiek innym. Nieustannie pożądają i poszukują satysfakcji. Ta pogoń i ciągła aktywność przyspiesza ich metabolizm co może przybrać u nich formę hipoglikemii, jadłowstrętu czy schizofrenii (wg TCM schizofrenia przypisana jest do Serca i w zasadzie w leczeniu tej choroby powinno się wyjść od równoważenia tego narządu).
Serce podobnie jak Wątroba nie lubi gorąca. Jeżeli dostanie go zbyt wiele (gorące lato, pikantne potrawy, alkohol – szczególnie wysokoprocentowy, ale także stres czy silne emocje), wówczas dochodzi do zaburzeń tego narządu. Typowe emocjonalne zaburzenia wynikające z tzw. „Gorąca Serca”: emocjonalne napięcie i pobudzenie, słowotok, mówienie dużo i szybko, nieuzasadnione wybuchy śmiechu, nerwowy śmiech nie do opanowania, mówienie do siebie, bezsenność, pośpiech, niecierpliwość w ruchach i działaniu. Oczywiście objawom tym będą towarzyszyć fizyczne zmiany tj. palpitacje, odczucie niepokoju w klatce piersiowej, stany zapalne, owrzodzenia, obrzęk i ból języka lub jamy ustnej, krwawienie dziąseł, zapalenie spojówek, częstomocz, skłonności do zapalenia pęcherza moczowego, krwawienie z nosa w wieku dojrzewania (gorąco krwi), trudności w zasypianiu i inne.
W takiej sytuacji dietetycznie pomoże: soja i produkty sojowe (oczywiście ekologiczne), dobrej jakości mleko i fermentowane produkty mleczne, owoce wszelkiego rodzaju, szczególnie egzotyczne tj. melon, arbuz, ale także warzywa liściaste, sałata, endywia, rukola a do picia zielona herbata.
Częstym spotykanym syndromem zaburzeń energetycznych Serca jest tzw. niedobór qi Serca, który manifestuje się smutkiem, nasilającym się szczególnie po wysiłku, utratą motywacji do działania, osłabieniem, ospałością, niechęcią do mówienia, osłabioną pamięcią. Stan ten może być spowodowany długotrwałym żalem i smutkiem (np. po utracie bliskiej osoby), nadmiarowym mówieniem, dużą utratą krwi lub chorobami przewlekłymi. Takim osobom warto w diecie uwzględnić produkty tj.: miód (polskie przysłowie mówi „Lejesz mi miód na serce” – co oznacza, że polepsza komuś samopoczucie), kwiat głogu, żeńszeń ale także wszelkiego rodzaju rosoły, dobrej jakości mięsa i jaja, owoce – szczególnie daktyle, figi, rodzynki, morele, dużo warzyw oraz zboża takie jak owies czy słodki ryż. Osoby te czują się zmęczone i często sięgają po kawę, jednak napój ten nie jest wskazany, jak również ogólnie smak gorzki, który może tylko pogłębić ten syndrom.
Ogólnie zaburzenia w obszarze Serca można podzielić na wzmożone (wynikające z nadmiarów) oraz zanikające (wynikające z niedoborów). W przypadku nadmiarów będą uaktywniały się takie cechy jak - beztroskość, nadmierna gadatliwość, uwodzicielskość, niepokój. W przypadku niedoborów będą to cechy tj.: małomówność, łatwowierność, kokieteryjność, zagubienie, roztargnienie, zaślepienie.
TCM Sercem powiązane jest Jelito Cienkie. Zaburzenia Jelita Cienkiego na poziomie emocjonalnym mogą obrazować się jako:
ul. Eustachego Tyszkiewicza 21
(budynek firmy Isolution)
01-157 Warszawa Wola