Lecznicze właściwości pożywienia – SELER NACIOWY

Lecznicze właściwości pożywienia – SELER NACIOWY

Wdzięczne warzywo, idealne dla Wątroby. Z punktu widzenia TCM jest warzywem chłodnym o smaku – słodkim, ostrym a jednocześnie gorzkawym.

Kanały wnikania: Wątroba, Żołądek, Płuca.

W medycynie chińskiej jest to typowe warzywo na uspokojenie i usuwanie gorąca Wątroby, a także przeciwdziałające zawrotom głowy oraz bólom głowy wynikającym z nadciśnienia. Zatem często stosuje się go w diecie u osób z nadciśnieniem. Dodatkowo usuwa wiatr i wilgoć. Pomaga na czyraki, opuchliznę mięśni. Stosuje się go także do powstrzymywania krwawień oraz hamowania nadmiernych krwawień macicznych. Eliminuje toksyny oraz krew w stolcu. Działa moczopędnie, oczyszcza mętny mocz. Wpływa na regulację nadmiernej mikcji, spowodowanej zapaleniem cewki moczowej. Natomiast nasiona selera stymulują organizm do usuwania toksyn przez nerki i nasilają oddawanie moczu w przypadku dny moczanowej, reumatyzmu, artretyzmu.

Dzięki zawartości kumaryny, określa się go także jako warzywo antynowotworowe i przeciwzapalne.

Seler naciowy jedzony systematycznie obniża zawartość złego cholesterolu we krwi oraz zwiększa produkcje żółci oraz wspomaga jej przepływ. Przeciwdziała konwulsjom i atakom epilepsji. Korzystnie działa na pamięć i skupienie.

Najlepiej spożywać na surowo, w postaci soku, sproszkowany lub jako wywar.  Dosyć ciekawym połączeniem jest seler naciowy  z cebulkami lilii, krótko obsmażany – ta potrawa reguluje przepływ Qi Wątroby i Płuc a także zapobiega wahaniom nastroju.

Warzywo to nie jest wskazane dla osób z wychłodzonym żołądkiem i biegunkami.

 

Monika Dziemidowicz – dietetyk, dietoterapeuta TCM

Na podstawie: Zhang Yifang, Yao Yingzhi „Tradycyjna medycyna chińska w kuchni”

 

Czytaj podobne:

Właściwości pożywienia – KAWA NATURALNA

Kolory pożywienia

Miło powitać Ciebie na mojej stronie.

Cieszę się, że masz podobne zainteresowania do mnie.

Jeżeli podobał Ci się mój artykuł i chciałbyś ich czytać więcej, postaw mi wirtualną kawę,

Bardzo dziękuję

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Skontaktuj się ze mną

Ostatnio na Blogu