Dieta a konstytucja ciała – Metal

Dieta a konstytucja ciała – Metal

 

To ostatnia już część artykułu z serii dieta a konstytucja ciała – czyli Konstytucja Płuc – Metalu.

W literaturze zwana jako Alchemik. Ja jednak nazwałabym go jako Perfekcjonistę, żyjącego zgodnie z zasadami.

To moja ulubiona konstytucja i w mojej ocenie najładniejsza.

Najładniejsza, ponieważ budowa ciała takiej osoby zwykle jest idealna, bardzo proporcjonalna. Ładna wyprostowana sylwetka, symetryczna, drobne kości, drobna twarz, zwarte mięśnie, a w stanie równowagi – piękna skóra. Ma wyszukany smak i gust, ładnie się ubiera, ze starannością dobierając najmniejsze nawet dodatki. Lubi czystość i porządek. Ceni sztukę, piękno, ceremonie i wyrafinowanie.

Ogólnie, jak na Perfekcjonistę przystało, jest to osoba starannie poukładana, trzymająca się sztywno swoich zasad, skrupulatna, dokładna, wnikliwa, systematyczna. Czuje się pewnie i dobrze w swojej pracy, pod warunkiem, że wszyscy postępują zgodnie z obowiązującymi normami i zasadami. Jest bardzo honorowy.

Uważam, że populacyjnie, najwięcej konstytucji Metalu, można zauważyć w Japonii.

Perfekcjonista lubi logiczne, analityczne zadania, wymagające precyzyjnego i  systematycznego podejścia. Jest wierny swoim przyzwyczajeniom i niechętnie je zmienia. Zwykle ma o sobie opinię jako o osobie nieskazitelnej, bez zarzutów. Wymaga maksimum od siebie ale też od innych. Nie lubi wyrażać publicznie swoich opinii ani uczuć, zachowuje sporą rezerwę także do relacji, jest dyskretny. Zwykle ma kilkoro przyjaciół i znajomych (jest to konstytucja przynależąca do jesieni, zatem energia o tej porze roku już się chowa, stąd osoby te nie będą tak ekspresyjne jak Drzewo czy Ogień). W przeciwieństwie do Ziemi, nie angażuje się w sprawy innych. Z szacunkiem uznaje autorytet tych, którzy mają większe kompetencje. Sam lubi być chwalony i podziwiany za kompetencje i fachowość, niż za swój nienaganny wygląd, osobowość czy entuzjazm. Może mieć kłopoty ze spontanicznością i niechęcią do zmian lub też wprowadza je w życie, jednak dużo czasu potrzebuje na jej zaakceptowanie.

Oczywiście i ta konstytucja, podobnie jak poprzednie, ma swój przeciwny aspekt.  Na poziomie emocji, może spotkać się z takimi problemami jak: obojętność, autokratyzm, surowość, grymaśność, formalizm czy też wywyższanie się. Może okazać się w zachowaniu sztuczny, obrażalski, bardzo drobiazgowy, czepialski, zarozumiały, chaotyczny, bałaganiarski, uległy i pozbawiony przekonań. Skłonny do popadania w stany głębokiego smutku, milczenia i zrezygnowania.

Niestety w stanie nierównowagi na poziomie fizycznym najczęściej są problemy ze skórą (krosty na policzkach lub po obu stronach nosa), z licznymi brodawkami, pieprzykami, przebarwieniami, rozszerzonymi porami skóry, cienką skórą, liszajami, etc. Często towarzyszą mu typowe problemy związane z elementem Płuc – suchość nosa, gardła, śluzówek, skóry lub włosów. Ma słabą potliwość, nawet podczas upału, ogólnie często brakuje mu wszelkich wydzielin. Może mieć tendencję do powiększonych węzłów chłonnych, zwłaszcza wzdłuż szyi lub pod żuchwą. Mogą pojawić się polipy w nosie lub jelitach. Z racji tego, że jest to konstytucja Metalu – będą mu towarzyszyły takie objawy jak częste kichanie, chrząkanie, kasłanie, płytki oddech, sapanie, bóle czoła spowodowane wysuszeniem lub przekrwieniem śluzówki a także nadwrażliwość na pogodę.

 

I to już wszystkie podstawowe konstytucje ciała oparte o wiedzę pochodzącą z Tradycyjnej Medycyny Chińskiej. Mam nadzieję, że artykuły z tej serii pomogą Wam w głębszym diagnozowaniu siebie, swoich bliskich, znajomych, klientów. Zrozumienie tych konstytucji na pewno oddala nas od oceniania, a przybliża do rozumienia, z czego niektóre zachowania i emocje wynikają.

 

Oczywiście z czasem nasze ciała się starzeją, a w nich również i narządy co powoduje, że nasze konstytucyjne cechy mogą zmieniać się różnie z pozytywnych w negatywne lub zaczynają dominować zupełnie nieznane nam cechy.

I tak z kochającej wszystkich Matki Polki (Śledziona) możemy zamienić się we wścibską, niedbającą o siebie osobę, albo z kompetentnego Perfekcjonisty (Płuca) stajemy się czepialskim, zarozumiałym smutasem, albo ze Menadżera angażującego się w kolejne nowe projekty (Wątroba), stajemy się złośliwymi tetrykami etc.

Nie pozostaje nam nic innego, żeby mimo wszystko dążyć do RÓWNOWAGI.

 

Monika Dziemidowicz – dietetyk, dietoterapeuta TCM

Literatura: Między niebem a ziemią: przewodnik po medycynie chińskiej – Harriet Beinfield, Efrem Korngold

Czytaj podobne:

Dieta a konstytucja ciała – Ziemia

Miło powitać Ciebie na mojej stronie.

Cieszę się, że masz podobne zainteresowania do mnie.

Jeżeli podobał Ci się mój artykuł i chciałbyś ich czytać więcej, postaw mi wirtualną kawę,

Bardzo dziękuję

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Skontaktuj się ze mną

Ostatnio na Blogu