Dieta a konstytucja ciała – Ziemia

Dieta a konstytucja ciała  – Ziemia

Kolejna konstytucją jest konstytucja przynależąca do elementu Ziemi – Śledziony. W literaturze opisywana jako Czyniąca Pokój, ja tę konstytucję nazywam Matką Polką. Wynika to z faktu, że częściej obserwuję tę konsytuacje u kobiet oraz z cech jakie przynależą do tej konstytucji.

W stanie równowagi energetycznej – osoba posiadająca w przeważającej części tę konstytucję – „Matki Polki” – jest opiekuńcza, wspierająca, bezkonfliktowa, przedkładająca potrzeby innych nad swoje.

Ubóstwia przebywać z rodziną i przyjaciółmi. Uwielbia, gdy ktoś może na niej polegać. Akceptuje opinię innych o sobie, nawet wtedy kiedy nie jest ona zgodna z tym co myśli sama o sobie. Stwarza pogodną i łagodną atmosferę, w której czują się dobrze osoby z różnych środowisk. Dlatego też często robi przyjęcia, zaprasza, gotuje dla rodziny lub przyjaciół, albo przynajmniej zrobi ciasto i zaniesie je do pracy, ot tak, bez okazji, tylko po to, aby kogoś ucieszyć i usłyszeć miłe słowa. Chce czuć się potrzebna, więc małymi czynnościami i gestami będzie to wypracowywać. Jest zgodna, usłużna, dostępna dla wszystkich o każdej porze dnia i nocy. Dąży do harmonii i wspólnoty. Lubi zarządzać, ale raczej z „tylnego siedzenia samochodu”, rzadko dążąc do wysokich stanowisk.  Za to nie lubi być zaskakiwana, ponieważ lubi przewidywalność.

Natomiast jeżeli osoba z taką konstytucją jest w stanie nierównowagi energetycznej, niestety tak pięknie, ciekawie i różowo nie jest.

Przede wszystkim Konstytucja Śledziony ma tendencję do nadmiernego martwienia się, powątpiewania w siebie, rozczarowań, czy też przeciążania się nadmiernym myśleniem i analizowaniem.

Jeżeli zbyt długo jest w stanie nierównowagi zaczyna być podatna obsesję (oj, zdecydowanie !!!), wtrącanie się w nie swoje sprawy. Może wówczas mieć tendencję do nadopiekuńczości a nawet wścibskości. Może mieć także chętnie obgadywać oraz mieć nierealistyczne oczekiwania wobec siebie i innych. Jej rozmyślania i analizowania mogą być tak intensywne, że w konsekwencji doprowadza ją to to bezwładu uniemożliwiającego zwykłe czynności życiowe. Po prostu fizycznie brakuje jej na nie siły (z innych artykułów dowiesz się, że to Śledziona wpływa na produkowanie życiodajnej energii Qi, zatem nie jest dziwne, że przy osłabionej Śledzionie, nadzwyczajnie tej siły brakuje – artykuły: Rozmyślania Śledziony oraz Dieta na Śledzionę i jej emocje: https://ekodietetyk.pl/dieta-na-sledzione-i-jej-emocje-wg-tcm/).

No i zaczynają się problemy z ciałem. Zwykle w tym czasie konstytucyjna Śledziona przybiera na wadze (ogólnie konstytucja ta ma tendencje do odchudzania się całe życie, przerabiając różne rodzaje diet, bez większych efektów).

Ma problemy z nadmiernym apetytem lub jego brakiem. Łaknie słodkich, mącznych, kleistych potraw, zwykle wieczorem. Często jej apetyt na jedzenie nie wiąże się wcale z głodem fizjologicznym ale przeradza w obsesyjne, kompulsywne łakomstwo. To też często doprowadza ją do wzdęć, bóli brzucha, niestrawności, obrzęków, zatrzymywania wody w organizmie. Do tego przestaje dbać o swój wygląd, który staje się dla niej obojętny.

W stanie równowagi Konstytucyjna Ziemia ma całkiem ładne ciało – dosyć szerokie ramiona i biodra, przy tym małe stopy i dłonie. Sylwetka ogólnie postawna. Ciało jednak, co charakterystyczne dla tej konstytucji –  zwykle jest miękkie, wiotkie, a nawet lejące (zresztą każdy, u kogo z jakiegoś powodu słabnie Śledziona miewa miękkie i lejące ciało). Może mieć zniekształcone paznokcie. Ma skłonności do powstawania siniaków, a także nadwrażliwe i męczliwe mięśnie. Często towarzyszą jej problemy z układem limfatycznym, obrzęki, szczególnie przed menstruacją i ogólnie odczucie ciężkiego ciała.

 

 

cdn. Dieta a konstytucja ciała – Metal

 

Monika Dziemidowicz – dietetyk, dietoterapeuta TCM

Czytaj także:

Dieta a konstytucja ciała – Ogień

Miło powitać Ciebie na mojej stronie.

Cieszę się, że masz podobne zainteresowania do mnie.

Jeżeli podobał Ci się mój artykuł i chciałbyś ich czytać więcej, postaw mi wirtualną kawę,

Bardzo dziękuję

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Skontaktuj się ze mną

Ostatnio na Blogu