Dieta w osteoporozie

Tylko odpowiednio dobrana dieta pozwoli na wyeliminowanie wielu problemów i pozbycie się sporej części uciążliwych dolegliwości.
dieta w osteoporozie

Prowadzę szerokie doradztwo dietetyczne dla osób chorych na osteoporozę

Zacznijmy jednak od podstaw – czym jest osteoporoza i kogo dotyczy ten problem? Po krótce, jest to schorzenie obejmujące układ kostny człowieka. W osteoporozie mamy do czynienia z częstymi złamaniami, które mogą mieć miejsce nawet po potencjalnie niegroźnym urazie. Wynika to ze zmniejszenia gęstości mineralnej kości, a tym samym zmiany struktury kości. Taki stan prowadzi do ogólnego osłabienia szkieletu, zmniejszenia jakości budowy kości i powstawania częstszych złamań.

Co charakterystyczne, osteoporoza dotyka osób po 50 roku życia, najczęściej kobiety. Co trzecia kobieta po menopauzie cierpi na tę chorobę. Jak ją rozpoznać u siebie? Osteoporoza nie daje w zasadzie żadnych objawów. Sygnałem ostrzegawczym może być złamanie, które występuje po małym urazie oraz nagły i silny ból kręgosłupa. Natomiast częste, powtarzające się złamania powinny być dla nas alarmem. Z kolei z punktu widzenia Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, sygnałem ostrzegawczym jest pojawienie się tak zwanego “wdowiego garbu”, czyli zaokrąglenia pleców między łopatkami.

Dieta w osteoporozie

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że chorzy na osteoporozę mogą pomóc sobie i zminimalizować skutki tej choroby również poprzez stosowanie odpowiedniej diety. Dobrze jest, aby przed sięgnięciem po preparaty farmakologiczne, najpierw skonsultować się z dobrym dietetykiem i spróbować naturalnych metod. Polecam się w tym zakresie usług.

Tym bardziej, że z powodzeniem łączę tradycyjną dietę z zaleceniami medycyny Dalekiego Wschodu. Przykładowo, w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej dużą skuteczność daje stosowanie korzenia arcydzięgla chińskiego (Angelica sinensis/ Dang gui). Jego systematyczne przyjmowanie pozwala unormować wahania hormonalne, które również w dużym stopniu przyczyniają się do zmniejszonego wchłaniania wapnia i witaminy D.Efekty kuracji korzeniem arcydzięgla chińskiego potwierdzają również liczne przypadki z mojego wieloletniego doświadczenia.

nadcisnienie dieta
dieta przy nietolerancji
Poniżej przedstawiam listę zalecanych badań przy osteoporozie. Jeśli w ostatnim czasie wykonałeś takie badania, zabierz wyniki ze sobą. Jeśli nie, podczas pierwszego spotkania ustalimy, które z nich będą konieczne do oceny stanu Twojego zdrowia:

morfologia

OB lub białka CRP

badanie moczu

poziom witaminy D3

poziom wapnia i fosforu

poziom fosfatazy kwaśnej i alkalicznej

stężenie kreatyniny

densytometria

Skontaktuj się ze mną

Potrzebujesz pomocy dietetyka?

Chętnie Ci pomogę, dopasowując odpowiedni dla Ciebie jadłospis, oparty na badaniach i Twoich preferencjach.