Prawidłowa dieta, w szczególności w przypadku przyszłej mamy, odgrywa kluczowe znaczenie przy próbach zajścia w ciążę. Także utrzymanie prawidłowej masy ciała ma duży wpływ podczas starania się o potomstwo. Ale również w czasie, kiedy kobieta jest już w ciąży, ważne jest, aby odżywiała się odpowiednio – by zagwarantować zdrowie i dobrą kondycję zarówno sobie, jak i swojemu maleństwu.
Zawsze w sposób indywidualny podchodzę do każdej pary, uwzględniając zarówno wiek przyszłych rodziców, prowadzony styl życia, jaki i wykonywany zawód. Dobieram i komponuję dietę, która będzie najlepsza i najbardziej skuteczna dla danej pary. Moje wieloletnie doświadczenie pokazuje, że połączenie tradycyjnego leczenia niepłodności z odpowiednio dobraną dietą przez dobrego dietetyka, może dać dobre efekty i pomóc w zajściu w upragnioną ciążę.
Niezwykle ważna dla przyszłych mam jest również odpowiednia suplementacja. Kwas foliowy jest składnikiem, który jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju płodu. Przyjmowanie go również przed ciążą jest zalecane przez lekarzy i dietetyków. Pozwala to odpowiednio przygotować organizm na czekające go zmiany. Niedobór kwasu foliowego przyczynia się do powstawania anemii megaloblastycznej (niedokrwistość), podnosi ryzyko występowania udaru mózgu, wpływa na rozwój miażdżycy, ale również na rozwój zaburzeń psychicznych, między innymi depresji. Jednak dla przyszłej mamy najważniejszą kwestią jest wpływ kwasu foliowego na rozwój płodu. Odpowiednia suplementacja tym kwasem ma na celu zapobieganie rozwojowi wad cewy nerwowej płodu. Ponadto kwas foliowy redukuje zmęczenie i zły nastrój, wzmacnia układ odpornościowy i wspiera produkcję krwi.
Warto również wiedzieć, iż problem z zajściem w ciążę i niepłodność nie są tematami dotyczącymi wyłącznie kobiet. Mężczyźni również mogą zmagać się ze zbyt niską produkcją plemników lub obniżeniem ich ruchliwości, często zupełnie nie zdając sobie z tego sprawy. Wiele zawodów wykonywanych przez panów sprzyja powstawaniu tych problemów.
Wiąże się to głównie z utrzymaniem niewłaściwej temperatury jąder. W grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim zawody siedzące (zawodowy kierowca czy informatyk). Ale z drugiej strony – również prowadzony styl życia mężczyzny ma ogromny wpływ na jakość wytwarzanych przez jego organizm plemników. Alkohol i papierosy znajdują się na czele listy zagrożeń dla męskiej płodności. W następnej kolejności należy wymienić otyłość oraz niewłaściwą dietę, która nie dostarcza wystarczającej ilości selenu i cynku. Także chroniczne zmęczenie (wywołane na przykład niezdrową dietą), jest również jednym ze znaczących czynników, które wpływają na obniżenie ruchliwości plemników. Eliminacja tego stanu i wprowadzenie zbilansowanej diety, jest już zadaniem dla dobrego dietetyka.
ul. Eustachego Tyszkiewicza 21 (budynek firmy Isolution) 01-157 Warszawa Wola