Część V
Strach Nerek
To już ostatnia część o emocjach i ich związku z narządami i dietą. Tym razem po krótce opisane zostaną Nerki i emocje im przypisane.
Do Nerek przynależą emocje takie jest strach, fobie, przerażenie, szok, lęk. Jeżeli sobie przypomnimy stare polskie powiedzenia, również odnajdziemy w nich powiązanie Nerek z tymi emocjami np. „posikać się ze strachu”. Zauważyć to można szczególnie u bojaźliwych dzieci lub u dzieci, które przeżyły szok lub traumę. Na każdą sytuację, w której czują przerażenie czy strach mogą reagować niekontrolowanym oddawaniem moczu.
Warto zaznaczyć również, że u dzieci (ale także u wrażliwych dorosłych) Nerki będą osłabiane także przez komunikaty tj.: nie potrafisz, nie uda ci się, nie dasz rady, nie jesteś wystarczająco dobry, jesteś beznadziejny itp.. Co oczywiście zaowocuje głębszymi zaburzeniami w obrębie tego narządu.
Nerki to także siedziba siły woli człowieka. Silne Nerki oznaczają silną wolę oraz skupienie na wytyczonym celu bez zbaczania z wybranej drogi. Kiedy Nerki są osłabione siła woli ulega osłabieniu i łatwo o zniechęcenie, wątpliwość, niskie poczucie własnej wartości, uleganie wpływom innych i porzucanie swoich dążeń. Znam kilka osób, które bardzo dużo planują ale nie realizują swoich pomysłów ( dokładnie wiem, kto nie poradzi sobie ze zmianą diety, chociaż bardzo tego chce). A to wynika z tego, że energetycznie Nerki są osłabione i brakuje siły woli do realizacji i sfinalizowania swoich przedsięwzięć. Nie są to niestety rzadkie przypadki, ponieważ w obecnych czasach Nerki poważnie osłabiane są przez: nadmiar stresu, nadmiar pracy, brak odpoczynku, nieregularne odżywianie, brak skupienia na jedzeniu podczas posiłku, brak dbałości o odpowiedni ubiór, wyziębianie ciała (tu również nieodpowiednia dieta), nadmierny wysiłek fizyczny ale też niektóre lekarstwa i używki.
Osłabienie siły woli jest często składową depresji, dlatego w strategii leczenia warto uwzględnić wzmacnianie Nerek oraz odpowiednio dobraną dla danej osoby dietę.
W przypadku zaburzeń energetycznych Nerek w obszarze psychiki mogą pojawić się kłopoty także z: obcowaniem z ludźmi (najczęściej osoby takie mocno izolują się od społeczeństwa), porozumiewaniem się, skłonnością do introwersji, przystosowaniem do nowych warunków/ sytuacji, a także mogą pojawić się kłopoty ze szczodrością, hipochondrią, zaufaniem i pewnością siebie. Osoba taka staje się też skryta i podejrzliwa. Żyjąc w ciągłym strachu separuje się od innych i ukrywa przed światem. Można powiedzieć, że jest pustelnikiem i ciągle spodziewa się najgorszego. Wyobraża sobie ciągle kataklizmy, wojny, zniszczenia. Utwierdza się w przekonaniu, że świat jest z gruntu zły i nieprzyjazny.
Natomiast jeżeli jest to osoba, która konstytucyjnie przynależy do elementu Wody (Nerek) i jeżeli nie uległa zaburzeniom energetycznym, wówczas jawi się ona jako osoba otwarta, skromna, czujna, obiektywna, rozsądna, rozumna i oszczędna. Ten typ charakteryzuje również ludzi oryginalnych, ciekawych, dociekliwych oraz dążących ciągle do zdobywania wiedzy i zrozumienia świata. Jednak zawsze są to osoby, które będą pozostawały w cieniu, tajemnicze, anonimowe, nie lubiące na sobie skupiać uwagi i osamotnione. Dla tych osób, aby pozostawały w równowadze, ważne jest, aby pozostawały w bliskich kontaktach z ludźmi, nie ukrywały swojego wnętrza oraz pozwalały sobie na przywiązanie do innych i pozostawanie sobą. Wówczas jest szansa, że nie dotkną ich typowe problemy związane z zaburzeniem Nerek.
Jeżeli chodzi o dietę, to tak jak poprzednio, nie da się dać uniwersalnych zaleceń na schorzenia Nerek. Podam natomiast kilka pokarmów wspierających tzw. niedobór Qi Nerek, które objawia się min.: wypadaniem włosów, nietrzymaniem moczu, częstomoczem, oddawaniem moczu w nocy, białkomoczem, szumem w uszach, zawrotami głowy, impotencją, słabością lędźwi i kolan. Przyczyn powstania niedoboru Qi Nerek może być kilka min. przeżycie szoku, strach, lęk, liczne ciąże i porody, choroby przewlekłe jak też niedobory konstytucjonalne. Pokarmy, które będą korzystne w tej sytuacji to: kwaśne i cierpkie pokarmy, herbatki (pigwa, dereń, hibiskus, cytryniec chiński), owies, ryż słodki, komosa ryżowa, zupy rybne z goździkami, orzechy włoskie (nalewka z orzechów włoskich), koper włoski, dobre gatunki mięs i ryb. Przeciwskazane natomiast będą pokarmy gorzkie (piwo, kawa, herbata czarna i zielona, gorzkie zioła, produkty wychładzające, surowe owoce i warzywa, soki świeżo wyciskane oraz cukier i przetwory z dodatkiem cukru. Więcej o diecie na syndromy nerek i emocje dowiesz się tu: https://ekodietetyk.pl/dieta-na-nerki-i-ich-emocje-zalecenia-wg-medycyny .
Oczywiście każdy z nas przynależy konstytucyjnie do innego typu/ elementu. Typologia nie oznacza patologii, po prostu tacy jesteśmy. U osób, u których pojawia się najwięcej cech z jednego elementu - konstytucyjnie do niego przynależy. Jednak trzeba zachować czujność, ponieważ zdominowany jeden element może powstrzymać lub zniszczyć inne elementy, wówczas mówimy o patologii, niszczącej naszą prawdziwą naturę. Taki stan nierównowagi prowadzi do wypaczeń charakteru, zaburzeń fizjologicznych czy nawet deformacji budowy fizycznej.
Jeżlei jesteś zainteresowany emocjami i zaleznościami ich z narżadami, zaczęcam do przeczytania również:
https://ekodietetyk.pl/dieta-na-watrobe-i-jej-emocje-wg-medycyny-chinskie
https://ekodietetyk.pl/dieta-a-emocje-wg-tcm-smutek-pluc
https://ekodietetyk.pl/dieta-a-emocje-wg-tcm-rozmyslania-sledziony
https://ekodietetyk.pl/dieta-a-emocje-wg-tcm-zlosc-watroby-6
https://ekodietetyk.pl/dieta-a-emocje-wg-tcm
Zapraszam także na artykuły będzie o smakach. Zobaczycie jaka siła tkwi w każdym z nich, jak można sobie pomóc a jak zaszkodzić.
Monika Dziemidowicz
Literatura:
1. „Między Niebem a Ziemią. Przewodnik po medycynie chińskiej” , Harriet Beinfield, Efrem Korngold
2. Dietetyka profilaktyczna i lecznicza Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, dr Agnieszka Krzemińska
ul. Eustachego Tyszkiewicza 21
(budynek firmy Isolution)
01-157 Warszawa Wola