Dieta a emocje wg TCM – Rozmyślania Śledziony

Dieta a emocje wg TCM – część III


Rozmyślania Śledziony

Do Śledziony przypisane jest rozmyślanie (w TCM Śledziona i Trzustka jest traktowana jako jeden narząd, zatem pisząc o Śledzionie będzie mowa również o Trzustce)

Z zaburzeniami energetycznymi Śledziony  w zasadzie przychodzi najwięcej osób do dietetyka, zatem ten typ osób udało mi się najbardziej poznać. Na poziomie fizycznym osoby te z reguły mają nadwagę lub otyłość, zwiotczenie miękkich części ciała a tkanka tłuszczowa z reguły umiejscawia się w dolnych partiach ciała. Osoby te charakteryzują się również bardzo słabym trawieniem i  nadmiernym lub słabym apetytem (jeżeli mówią, że niewiele jedzą a szybko tyją, to raczej jest to zgodne z prawdą), a jeżeli jedzą to najchętniej słodycze. Towarzyszą im często biegunki, obrzęki, cellulit, są ociężali, poruszają się i mówią bardzo wolno i raczej cicho, często zastanawiając się jakie powinno być kolejne słowo.  Mają spadki energii w ciągu dnia – głównie po obiedzie (13-15) i/lub wieczorem (21-23). Często mają też różnego rodzaju alergie. Najczęściej są już po kilku wyczerpujących dietach, które nie sprawdziły się lub pogłębiły problem.

Na poziomie emocjonalnym osoba ze osłabioną Śledzioną:

bardzo często popada w zadumę, rozmyśla, trapi się myślami do tego stopnia, że może to stać się jej obsesją. Zadręczając się roztrząsa każdy szczegół z przeszłości, analizuje każdą sytuację wielokrotnie, aż wpada w pułapkę jednostronnych rozważań, z których nie może się wydostać. Obsesyjne, natrętne myśli do tego stopnie zatruwają umysł takiej osoby, że nie potrafi ona już twórczo działać. Ma skłonności do popadania w apatię, nudę i zamykanie się w sobie. Ogólnie ma stałe osłabienie koncentracji oraz brak zdolności skupienia uwagi na wykonywaniu zadań w „tu i teraz”.

Do najczęstszych przyczyn niedoboru w Śledzionie (niedobór Qi Śledziony) należą:

  • błędy dietetyczne, w tym niewłaściwe odchudzanie lub odchudzanie zbyt długo jednostronną dietą, nieregularne odżywianie, niedożywienie jakościowe,
  • wychłodzenie organizmu,
  • siedzący tryb życia,
  • przebycie chorób/ zabiegów chirurgicznych, hospitalizacja, jak również
  • predyspozycje konstytucyjne.
Co ciekawe – zbyt intensywne rozmyślenie, przerabianie tych samych sytuacji z przeszłości analizowanie ich wielokrotne  również osłabia Śledzionę. Czyli nadmiar rozmyślania może być skutkiem, jak również i przyczyną problemów.

Wydawać by się mogło, że osoby takie są w beznadziejnej sytuacji i bardzo trudno im będzie poradzić sobie ze swoim ciałem i emocjami. Nic bardziej mylnego.  Chcę zapewnić, że odpowiednia dieta (czasem również dodatek odpowiednich ziół) potrafi zdziałać cuda. Miło jest patrzeć jak wraz z redukcją masy ciała, zmienia się również sposób myślenia takiej osoby i jej nastawienie do życia. Osoba taka znów staje się towarzyska, lubiana, odpowiedzialna i przede wszystkim konsekwentna w działaniu. Łatwo i chętnie pomaga innym, udzielając dobrych rad oraz rozwiązuje swoje życiowe problemy i dylematy. Skupia się bardziej na działaniu niż rozmyślaniu.

Ogólnie ujmując emocje przypisane do Śledziony:
  1. za prawidłowe cechy psychiki (w przypadku Śledziony) uznaje się: opiekuńczość, towarzyskość, współczucie, odprężenie,  rozwagę, opanowanie, życzliwość w stosunku do innych;
  2. wzmożone cechy (wynikające z nadmiarów w tym elemencie) będą manifestowały się jako: nadopiekuńczość, wtrącanie się, nachalność, zatroskanie,  zachłanność, apatyczność;
  3. do cech zanikających (wynikające z niedoborów) natomiast zaliczyć można – niepewność, przymilanie się innym, roztrzepanie, kapryśność czy też nijakość.

cdn…

 

czytaj także:

Dieta na Śledzionę i jej emocje wg TCM

Monika Dziemidowicz, dietetyk, dietoterapeuta TCM

Literatura:
1.               „Między Niebem a Ziemią. Przewodnik po medycynie chińskiej” , Harriet Beinfield, Efrem Korngold
2.               Dietetyka profilaktyczna i lecznicza Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, dr Agnieszka Krzemińska

Miło powitać Ciebie na mojej stronie.

Cieszę się, że masz podobne zainteresowania do mnie.

Jeżeli podobał Ci się mój artykuł i chciałbyś ich czytać więcej, postaw mi wirtualną kawę,

Bardzo dziękuję

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Skontaktuj się ze mną

Ostatnio na Blogu