Dieta a emocje – jeszcze raz o Wątrobie

Dieta a emocje – jeszcze raz o Wątrobie

 

Tym razem trochę szerzej o tzw. Zastoju Wątroby i emocjach do tego przypisanych. Z innych artykułów na mojej stronie można znaleźć kilka informacji i powiązań Wątroby z emocjami.

Ogólnie trzeba zaznaczyć, że wszystkie obiegi narządów w medycynie chińskiej są powiązane i od siebie zależne. Na skutek wzmożonej aktywności jednego z narządów, inne narządy słabną lub wskazują nadaktywność, np. zaburzenie nadmiarowej aktywności Wątroby przeniesie się na Śledzionę (mówi się wówczas, ze Wątroba atakuje Śledzionę), Śledziona przekaże dolegliwości Nerkom, Nerki Sercu, Serce Płucom, a Płuca Wątrobie (cykl kontrolujący). Co przekształca się w sporą nierównowagę, wyczerpanie a nawet poważną chorobę organizmu.

Natomiast na skutek osłabienia jednego narządu, osłabiane będą kolejne narządy  – Słabe Nerki osłabią Wątrobę, słaba Wątroba osłabi Serce, etc. – na zasadzie słaby rodzić (Nerki) przekaże słabość dziecku (Wątroba) (cykl tworzenia), i odwrotnie kiedy dziecko (Wątroba) cierpi, jego matka (Nerki) również będzie cierpiała (cykl osłabiania).

To oczywiście zadziewa się i na poziomie fizycznym i na poziomie emocjonalnym. Stąd czasem trudno określić i przypisać stany chorobowe i ich emocje do jednego narządu lub też znaleźć pierwotną przyczynę problemu. Chyba, że jesteśmy we względnej równowadze i szybko zauważamy zmiany. Wówczas jesteśmy w stanie szybko je wyłapać, kontrolować i regulować. Zazwyczaj, niestety,  orientujemy się trochę później.

Wracając jednak do Wątroby – zrównoważona, dobrze odżywiona Wątroba obrazuje się zdrowym rozsądkiem, tolerancją, wdziękiem, gibkością ciała i umysłu (gibkość umysłu!!), cierpliwością, zdolnością podejmowania właściwych decyzji, jasności myślenia i precyzji w działaniu. Wzmocnienie Wątroby daje zdolność do adaptacji zmieniającym się warunków, tolerancji, przyzwyczajeń, zmiany środowiska.

W przypadku zastoju Qi Wątroby można powiedzieć, że emocje będą przechowywane jako osady w organizmie.

Jeżeli dana osoba będzie tłumiła emocje może też być sfrustrowana, gniewna, z dużą zmiennością nastrojów, impulsywnością,  niecierpliwością, drażliwością, przywiązaniem emocjonalnym, błędnym osądzaniem, trudnością w podejmowaniu decyzji, negacją i umysłową sztywnością.  

Cechy takie jak sztywność umysłu, brak adaptacji do nowych warunków, błędne osądzanie, czy negacja powoduje, że bardzo trudno jest przekonać daną osobę do zmiany diety (czy też innych nawyków, przyzwyczajeń, etc). Zwykle osoby takie dietę swoją (jakkolwiek dobrą) stosują bardzo długo, nie zauważając, że energia w ciele i objawy już dawno się zmieniły i powoli zamiast pomagać zaczynają sobie szkodzić (np. osoby jedzące duże ilości przypraw rozgrzewających w celu rozgrzewania ciała, nie zauważają, że „wypalili” cenne Yin, lub osoby ciągle odśluzowujące się zaczynają cierpieć z powodu suchości co doprowadza wręcz do bezsenności, osoby stosujące dietę Fodmap przez kilka lat zamiast zalecanych 6 tygodni, czy też osoby jedzące dużo surowych warzyw i owoców – nie zauważyły, że jest im ciągle zimno, bolą kości i stawów i coraz trudniej im przetrwać kolejną zimę). Źle się czują, ale nie rozumieją, że przyczyną może być dieta, bo przecież „zdrowo się odżywiają”. Można powiedzieć, że są chorzy od „zdrowego odżywiania”.

Zastój Qi Wątroby może być tzw. nadmiarowy i niedoborowy. Dużo pragnień – każdego rodzaju – pieniędzy, sławy, używek, poczucia bezpieczeństwa, miłości czy też jedzenia, może pobudzić do nadmiernego objadania się. A niewydolny, przekarmiony układ trawienny może doprowadzić to tzw. zastoju nadmiarowego. Można również jadać niewiele, lub niedojadać a nawet się głodzić. W wyniku czego możemy doprowadzić  organizm do niedoboru krwi i Qi, co również stworzy zastój, typu niedoborowego. I w jednym, i drugim przypadku zaburzone jest prawidłowe osądzanie, w wyniku czego dokonano nieodpowiednich wyborów, działań i nieodpowiedniej dla siebie diety. (Zawsze można zadać pytanie – kogo osąd jest prawdziwy – czy pacjenta/klienta czy dietoterapeuty/ terapeuty? Niewątpliwie dietoterapeuta/ terapeuta musi dbać o to, aby nie mieć zastoju Qi Wątroby.) Oczywiście dieta w każdym z tych przypadków powinna być inna.

Niedoborowe osoby ze słabą Wątrobą (dziecko) będą pobierać energię z Nerek (matki), wówczas u osób tych zauważymy dodatkowo strach i fobie. Nadmiarowe mogą mieć dodatkowe emocje wynikające z ataku Wątroby na Śledzionę (rozmyślania) – cykl kontrolujący. Więcej pisałam o tym: https://ekodietetyk.pl/balans-emocjonalny-i-jego-wplyw-na-cialo/

Warto też wspomnieć, chociaż było już o tym w artykule: https://ekodietetyk.pl/dieta-na-watrobe-i-jej-emocje-wg-medycyny-chinskiej/  jakie są fizyczne objawy zastoju Qi Wątroby. Przede wszystkim: problemy ze ścięgnami i mięśniami, sztywne, mało elastyczne ciało, powolny „rozruch” o poranku, zmęczenie, stres, napięcia karku i pleców, problemy z oczami, niestrawność, refluks, bóle brzucha, bóle pod żebrami,  bóle mięśni, czy też problemy z menstruacją.

Bardzo ważne jest usunięcie blokad emocjonalnych.

Praca z psychologami i psychoterapiami zawsze  jest pomocna. Jak zawsze kij ma dwa końce: pracą z emocjami wpłynie na fizyczne narządy i odwrotnie – dietą, ziołami, preparatami ziołowymi, esencjami kwiatowymi można wpłynąć również na emocje.

Co powinno być w diecie na Zastój Qi Wątroby, aby wyjść ze schematów, sztywnego myślenia, uzyskać większą gibkość umysłu i przede wszystkim nie bać się zmiany?

Są oczywiście fantastyczne chińskie mieszanki ziół, takie jak: Jia Wei Xiao Yao. Są preparaty bioinformacyjne, które raczej należy dobierać bardzo indywidualnie. W kuchni natomiast możemy wzbogacać nasze pożywianie o: herbatę z pąków róży, a także, ostatnio często przeze mnie polecany ocet z płatków róży damasceńskiej. Ten drugi jest dosyć silnym tonikiem, jednak proszę pamiętać, że jest to ocet o charakterze kwaśnym jednak. Nadmiar kwaśnego smaku niestety wywoła odwrotny skutek, stworzy zacisk i większy zastój. Poza tym wiele osób ze słabymi śluzówkami przewodu pokarmowego najzwyczajniej w świecie sobie nie poradzi z octami leczniczymi. Świetnie zadziała również kurkumina. Ale uwaga, kurkumina ma właściwości osuszające. Nie dla wszystkich.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest jedzenie 100g selera naciowego dziennie, z dodatkiem 50g białej rzodkwi, 50g marchwi – w postaci sałatki, jeżeli nie ma przeciwskazań z dodatkiem octu z płatków róży i oliwy ze skórką cytryny lub mandarynki. Sałatkę taką należy jeść przez okres około 10-14 dni.  Jeżeli powyższym objawom zastojowym towarzyszy zatrzymywanie wody w organizmie, warto do tego zastawu dodać fasolę adzuki i łzawicę ogrodowa. Pić herbatę z róży, przygotowaną z 3g kwiatu. Połączenie herbaty z róży z owocem głożyny pospolitej (10szt.) i mandarynką (kilka cząstek) pozwoli pozbyć się przy okazji apetytu na słodycze. Jednak szczególnie polecana jest kora albicji jedwabistej (mogą być też kwiaty lub pączki ), która to uspokaja umysł, rozprasza zastój Qi, pobudza krążenie, uśmierza opuchliznę. Stosuje się także w przypadku bezsenności, stanów depresyjnych , traumach, amnezji. Powinno się przygotować z niej odwar z 10-15g i pić. Należy ją pić kilka dni, do ustąpienia objawów, nie natomiast 2-3 lata :-).  Więcej o produktach na zastój Wątroby znajdziecie w artykule Dieta na Wątrobę i jej emocje.  A po indywidualnie dobrane produkty dla siebie, zapraszam na konsultacje, konsultacje online również.

 

Monika Dziemidowicz,  dietetyk, dietoterapeuta TCM

Miło powitać Ciebie na mojej stronie.

Cieszę się, że masz podobne zainteresowania do mnie.

Jeżeli podobał Ci się mój artykuł i chciałbyś ich czytać więcej, postaw mi wirtualną kawę,

Bardzo dziękuję

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Skontaktuj się ze mną

Ostatnio na Blogu