Lecznicze właściwości pożywienia – CYNAMON

Lecznicze właściwości pożywienia – CYNAMON

Święta Bożego Narodzenia zawsze pachną cynamonem, zatem trochę o właściwościach cynamonu w proszku i laskach cynamonu.

Cynamon jest termicznie bardzo gorący, ostry i słodki. Termika ta, oczywiście oznacza, że nie mogą go spożywać osoby z nadmiarowym gorącem.

Jego działanie można powiązać z Nerkami, Śledzioną, Sercem i Wątrobą.

Zawiera min. olejki eteryczne, kumarynę, taniny. Działa korzystnie na funkcje mózgu, w tym pamięć i koncentrację. Ma też działanie przeciwdziałające kurczeniu się żył, rozrzedzające krew, wspomagające transport krwi do mózgu. Działa antybakteryjnie i antygrzybiczo. Dodawany do potraw wspomaga wydzielanie enzymów trawiennych oraz ruchy jelit.

Możemy stosować cynamon w proszku oraz w laskach, jednak należy pamiętać, że w proszku jego termika jest jeszcze bardziej rozgrzewająca.

Z punktu widzenia TCM działa w pierwszej fazie przeziębienia czy też wychłodzenia.

Szczególnie pomocny jest w przypadku niedoboru Yang i Qi Nerek. Sprawdzi się tym samym w przypadku bólu lędźwi, kolan, częstego oddawania moczu, impotencji, skurczy menstruacyjnych, braku miesiączki (wynikającej z wychłodzenia).  Mówi się także, że cynamon może „sprawdzić ogień z powrotem do jego źródła” – to oznacza, że jest dobrą przyprawą dla osób,  które mają dużo  gorąca w górnych partiach ciała (twarz) a wychłodzony żołądek lub nerki.

Cynamon jest też dobry dla osób, które są wychłodzone a zimą nie potrafią powstrzymać się od jedzenia surowych owoców, co manifestuje się u nich skurczami żołądka, ślinotokiem,  bólami dolnej części brzucha. Wówczas należy sobie przygotowywać herbatę z 3g laski cynamonu do czasu ustąpienia objawów – najczęściej 2 tygodnie. Podobnie kobiety wychłodzone, które cierpią na bóle menstruacyjne powinny pić na 2-3 dni przed menstruacją 2x dziennie herbatę przygotowaną również z 3g mielonego cynamonu z małą ilością cukru muskovado.

Oczywiście, jak wiele produktów, cynamon ma również swoje przeciwwskazania.

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że rozrzedza krew,  stąd ważne aby nie spożywały go osoby, które biorą leki rozrzedzające krew.  Ze względu na jego silne właściwości rozgrzewające nie powinny go spożywać osoby z nadmiarem gorąca (nadmierne pocenie się, zaparcia typu gorącego, opryszczka, krosty czerwone w tylnej części głowy etc. Zatem jak wynika z powyższego, nie wszystkim świąteczne cynamonowe ciasteczka będą służyć.

 

Monika Dziemidowicz – dietetyk, dietoterapeuta TCM

Na podstawie: Zhang Yifang, Yao Yingzhi „Tradycyjna medycyna chińska w kuchni”

 

 

Miło powitać Ciebie na mojej stronie.

Cieszę się, że masz podobne zainteresowania do mnie.

Jeżeli podobał Ci się mój artykuł i chciałbyś ich czytać więcej, postaw mi wirtualną kawę,

Bardzo dziękuję

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Skontaktuj się ze mną

Ostatnio na Blogu