Lecznicze właściwości pożywienia – CYTRYNA i LIMONKA

lecznicze wlasciwosci pozywienia cytryna

Lecznicze właściwości pożywienia

Cytryna

– to prawdopodobnie najbardziej leczniczy owoc dla osób jedzących duże ilości białek zwierzęcych i tłuszczów. Niszczy bakterie gnilne zarówno w ustach jak i jelitach. Ma odkażające działanie i przeciwbakteryjne działanie. Ma zdolność do rozpuszczania śluzu co czyni ją przydatną w dezynterii, przeziębieniu, grypie, kaszlu, obecności pasożytów.

Z punktu widzenia medycyny chińskiej – termicznie ochładzająca, smak kwaśny, ściągający, działanie odkażające.
Cytryna działa korzystnie na wątrobę, wspomaga wydzielanie żółci, poprawia wchłanianie minerałów, pomaga w utracie zbędnych kilogramów. Oczyszcza krew, rozrzedza ją i wzmacnia kruche naczynia krwionośne. Korzystnie działa przy nadciśnieniu. Uspokaja układ nerwowy. Cytryna zwiększa produkcję płynów organicznych. Jej sok rozcieńczony wodą korzystnie działa w upalne dni jak też leczy skutki gorąca późnego lata.

Limonki mogą stanowić zamiennik cytryny. Są uprawiane z użyciem mniejszej ilości chemikaliów.

Cytryny i limonki nie mogą być spożywane przez osoby z dużą ilością kwasu żołądkowego lub wrzodami. Kwas cytrynowy rozrzedza krew zatem owoce te z rozwagą powinny być spożywane przez osoby z osłabioną krwią tj. osoby blade, ze skłonnością do anemii, podatność na irytacje, szczupłość, bezsenność.

Zewnętrznie cytryna morze być stosowana przy leczeniu owrzodzeń, jako remedium na swędzące miejsca po ukąszeniu owadów, oraz do zmiękczania i zmniejszania odcisków.

Monika Dziemidowicz, dietetyk, dietoterapeuta TCM

Miło powitać Ciebie na mojej stronie.

Cieszę się, że masz podobne zainteresowania do mnie.

Jeżeli podobał Ci się mój artykuł i chciałbyś ich czytać więcej, postaw mi wirtualną kawę,

Bardzo dziękuję

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Skontaktuj się ze mną

Ostatnio na Blogu