Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Rozumiem

Dieta w osteoporozie

Dieta w osteoporozieProwadzę szerokie doradztwo dietetyczne dla osób chorych na osteoporozę.

Zacznijmy jednak od podstaw - czym jest osteoporoza i kogo dotyczy ten problem? Po krótce,  jest to schorzenie obejmujące układ kostny człowieka. W osteoporozie mamy do czynienia z częstymi złamaniami, które mogą mieć miejsce nawet po potencjalnie niegroźnym urazie. Wynika to ze zmniejszenia gęstości mineralnej kości, a tym samym zmiany struktury kości. Taki stan prowadzi do ogólnego osłabienia szkieletu, zmniejszenia jakości budowy kości i powstawania częstszych złamań.

Co charakterystyczne, osteoporoza dotyka osób po 50 roku życia, najczęściej kobiety. Co trzecia kobieta po menopauzie cierpi na tę chorobę. Jak ją rozpoznać u siebie? Osteoporoza nie daje w zasadzie żadnych objawów. Sygnałem ostrzegawczym może być złamanie, które występuje po małym urazie oraz nagły i silny ból kręgosłupa. Natomiast częste, powtarzające się złamania powinny być dla nas alarmem. Z kolei z punktu widzenia Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, sygnałem ostrzegawczym jest pojawienie się tak zwanego “wdowiego garbu”, czyli zaokrąglenia pleców między łopatkami.

Dieta w osteoporozie

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że chorzy na osteoporozę mogą pomóc sobie i zminimalizować skutki tej choroby również poprzez stosowanie odpowiedniej diety. Dobrze jest, aby przed sięgnięciem po preparaty farmakologiczne, najpierw skonsultować się z dobrym dietetykiem i spróbować naturalnych metod. Polecam się w tym zakresie usług.

Tym bardziej, że z powodzeniem łączę tradycyjną dietę z zaleceniami medycyny Dalekiego Wschodu. Przykładowo, w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej dużą skuteczność daje  stosowanie korzenia arcydzięgla chińskiego (Angelica sinensis/ Dang gui). Jego systematyczne przyjmowanie pozwala unormować wahania hormonalne, które również w dużym stopniu przyczyniają się do zmniejszonego wchłaniania wapnia i witaminy D.Efekty kuracji korzeniem arcydzięgla chińskiego potwierdzają również liczne przypadki z mojego wieloletniego doświadczenia.

Poniżej przedstawiam listę zalecanych badań przy osteoporozie. Jeśli w ostatnim czasie wykonałeś takie badania, zabierz wyniki ze sobą. Jeśli nie, podczas pierwszego spotkania ustalimy, które z nich będą konieczne do oceny stanu Twojego zdrowia: Zapraszam do Poradni Dietetycznej ekoDietetyk w Warszawie.
 

Skontakuj się z nami

Poradnia dietetyczna Warszawa Wola ekoDiETETYK

ul. Eustachego Tyszkiewicza 21
(budynek firmy Isolution)
01-157 Warszawa Wola