Najczęstsze błędy popełniane w jadłospisie dzieci

bledy w jadlospisie dzieci

Najczęstsze błędy popełniane w jadłospisie dzieci

Dieta dzieci, tak jak i każdego innego człowieka, powinna być zbilansowana pod kątem makro- i mikroskładników. Dieta w wieku dziecięcym jest szczególnie ważna, pozwala na odpowiedni rozwój fizyczny i intelektualny, jak również na budowanie odpowiednich nawyków żywieniowych. Wprowadzenie odpowiednich posiłków dla dzieci nie zawsze jest łatwe, ponieważ znaczna część dzieci jest niejadkami, lub zjada tylko kilka wybranych przez siebie dań. W takich sytuacjach najlepiej skontaktować się z dietetykiem zajmującym się dietami dla dzieci. Dzięki temu rodzice są w stanie zapewnić dziecku dietę która pozytywnie wpłynie na jego rozwój, a posiłki będą znikać z talerza.

Jakie są najczęściej występujące błędy dietetyczne w jadłospisie dziecka?

Jednym z najczęściej występujących błędów w jadłospisie dziecka jest zbyt duża ilość węglowodanów prostych i słodyczy. Węglowodany proste możemy znaleźć we wszystkich potrawach i daniach mącznych, uwielbianych przez dzieci. Słodkie kluseczki czy pierogi dostarczą energii tylko na chwilę, przez co dziecko za moment dalej będzie głodne. Nie należy wykluczać ich całkowicie, ale ograniczyć na korzyść pełnowartościowych, zbilansowanych posiłków.

To samo tyczy się słodyczy. W małym batoniku jest podobna liczba kilokalorii co w zbilansowanej przekąsce, a z pewnością batonik nie da dziecku uczucia sytości. Zbyt częste spożywanie słodyczy przez dzieci skutkuje pojawieniem się nadwagi lub otyłości. Odchudzanie dzieci jest ciężkim procesem, wymagającym sporo wiedzy, wyrozumiałości i wytrwałości, dlatego lepiej zapobiegać niż leczyć.

Kolejnym błędem żywieniowym w jadłospisie jest monotonność i wykluczanie kluczowych składników, jakimi są warzywa i owoce. Są one pełne witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowego rozwoju. Dzieci często unikają owoców i warzyw, bo nie znają ich smaku. Warto przemycać je im w postaci kremów, sosów czy surówek, a z pewnością z czasem oswoją się z nimi i chętniej będą po nie sięgać.

Wiele osób podaje swoim dzieciom do picia soczki przecierowe lub wody smakowe, uważając to za zdrowe dla ich pociech. Niestety, zarówno wody smakowe jak i soki zawierają bardzo dużą ilość cukru dodanego, który wpływa niekorzystnie na organizm. Najlepszą opcją jest od małego podawanie dziecku do picia wody niegazowanej. Sporym błędem jest zmuszanie dzieci do jedzenia, przez co rodzi się automatycznie negatywne wspomnienie związane z posiłkiem. Dziecko powinno zjeść tyle ile potrzebuje, bez wmuszania. Wykluczając słodycze i słodzone napoje, a także regularnie podając posiłki z pewnością z czasem zauważymy, że dziecko zjada większe porcje, nie wykluczając żadnego z produktów.

 

Monika Dziemidowicz,  dietetyk, dietoterapeuta TCM

Miło powitać Ciebie na mojej stronie.

Cieszę się, że masz podobne zainteresowania do mnie.

Jeżeli podobał Ci się mój artykuł i chciałbyś ich czytać więcej, postaw mi wirtualną kawę,

Bardzo dziękuję

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Skontaktuj się ze mną

Ostatnio na Blogu