Lecznicze właściwości pożywienia
SZPARAGI
– kojarzą nam się z majowymi straganami. Dlaczego właśnie o tej porze roku należy je jadać? Termicznie są lekko ogrzewające mają smak gorzki.
Są znakomitym źródłem folianów, które są niezbędne dla zdrowego układu krążenia. Są też bogatym źródłem potasu, o niewielkiej zawartości sodu oraz zawierają asparaginę – co w połączeniu daje działanie moczopędne. Świetnie działają zatem na obrzęki. Często wykorzystywane są w leczeniu wielu chorób nerkowych.
Ale uwaga: zbyt duże spożycie szparagów może podrażnić nerki!
Jednym ze składników szparagów jest inulina – węglowodan odżywiający korzystną mikroflorę jelitowa. Szparagi zawierają także sporo glutationu, silnego przeciwutleniacza, który ma silne działanie antynowotworowe i utleniające.
Szparagi wzmacniają układ odpornościowy i chronią wątrobę. Są też skuteczne w przypadku łuszczycy. Pomagają oczyścić naczynia krwionośne z cholesterolu, pomagają również w chorobach takich jak nadciśnienie i miażdżyca.
Należy pamiętać, aby szparagów nie gotować zbyt długo. Porcja 60-90g szparagów skutecznie leczy infekcje.
Przeciwskazanie:
osoby ze słabą śledzioną, „zimnym” żołądkiem powinny łączyć szparagi z czosnkiem lub jadać je w ograniczonych ilościach. Nie powinny być stosowane w przypadku stanów zapalnych nerek.
W ziołolecznictwie chińskim wykorzystuje się również podziemne łodygi szparagów, ponieważ wspierają Yin nerek, tonizują płuca, leczą zapalenia oskrzeli, cukrzycę, gruźlicę. Pomagają również łagodzić zaburzenia menstruacyjne, pobudzają płodność, rozwijają współczucie i wrażliwość. Działają kojąco na sen.
Monika Dziemidowicz, dietetyk, dietoterapeuta TCM
czytaj podobne: