Lecznicze właściwości pożywienia – Kapusta

dieta kapusta

Lecznicze właściwości pożywienia – Kapusta

– termicznie lekko ogrzewająca, ma smak słodki, cierpki; działanie: powlekające.
Nawilża jelita, wpływa korzystnie na żołądek, poprawia trawienie, odnawia florę bakteryjną przewodu pokarmowego, hamuje nadmierne wydzielanie soku żołądkowego, poprawia wygląd skóry. Jest również wykorzystywana do leczenia zaparć, przeziębień, kokluszu (w postaci naparu), odmrożeń (mycie naparem z kapusty o temperaturze ciała), skuteczna w depresji i nadmiernym rozdrażnieniu. Pomaga oczyścić układ pokarmowy z pasożytów (szczególnie w połączeniu z czosnkiem).

Kapusta zawiera spore ilości witaminy U, która jest lekarstwem na wrzody żołądka i dwunastnicy (należy wypijać świeżo wyciśnięty sok z białej kapusty 2 x dziennie po pól filiżanki, między posiłkami, przez 2 tygodnie). Lecznicze właściwości kapusty również wynikają z dużej zawartości siarki, jodu, witaminy C (kapusta ma jej więcej niż pomarańcze), witaminy E oraz cennego wapnia. Spożywanie i jednocześnie stosowanie kapusty jako okład wpływa leczniczo na wypryski skórne, owrzodzenia nóg, żylaki, artretyzm, skaleczenia.

Warto nadmienić, że kapusta oraz inne warzywa kapustne (tj. brokuły, brukselka) mają właściwości antynowotworowe. Antynowotworowe właściwości wynikają z zawartości glukozynolanów. Najwięcej korzyści uzyskamy jadając kapustę na surowo lub po krótkiej obróbce termicznej. Długotrwałe gotowanie przyczynia się do utraty nawet 70% glukozynolanów (czyli niekoniecznie bigos :-))

Kapusta włoska – natura termiczna ogrzewająca, smak słodki i lekko gorzko-ostry. Wpływa korzystnie na żołądek ale tez na płuca. Podobnie jak kapusta biała jest bogatym źródłem wapnia, siarki oraz chlorofilu, żelaza a także witaminy A. Ma właściwości lecznicze na stany zapalne żołądka i dwunastnicy.

Kapusta pekińska – smak słodki i natura ochładzająca. Doskonale sprawdza się przy różnego rodzaju zapaleniach przewodu pokarmowego, wydalaniu śluzu (żółtego), pieczeniu przełyku, zaparciach i nawilżaniu jelit. Kapusta pekińska powinna być spożywana w umiarkowanych ilościach przez osoby wychłodzone i wyczerpane.

 

Monika Dziemidowicz, dietetyk, dietoterapeuta TCM

 

Miło powitać Ciebie na mojej stronie.

Cieszę się, że masz podobne zainteresowania do mnie.

Jeżeli podobał Ci się mój artykuł i chciałbyś ich czytać więcej, postaw mi wirtualną kawę,

Bardzo dziękuję

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Skontaktuj się ze mną

Ostatnio na Blogu