Lecznicze właściwości pożywienia – grochy, fasole, soczewice i inne strączki

lecznicze wlasciwosci pozywienia straczki

Lecznicze właściwości pożywienia

Grochy, fasole, soczewice i inne strączki – informacje ogólne

Rośliny strączkowe ze względu na wysoką zawartość białka, uważa się za pokarm, który częściowo zastępuje białko zwierzęce. I słusznie. Rośliny strączkowe zawierają nie tylko dużo białka, ale także sporo węglowodanów oraz tłuszcze. Są bogatym źródłem potasu, wapnia, żelaza oraz niektórych witamin z grupy B. Kiełki tych warzyw zawierają spore ilości witaminy C oraz enzymów trawiennych.

Białko roślin strączkowych może pomóc w uregulowaniu poziomu cukru we krwi, wody i innych czynników metabolizmu. Według medycyny chińskiej białko warzyw strączkowych pomaga we właściwym wzroście i rozwoju organizmu, a także pobudza aktywność seksualną. Wynika to z tego, że warzywa te ogólnie korzystnie działają na nerki i nadnercza. Ponadto przypisuje się im lecznicze właściwości w zależności od koloru np. czerwona soczewica, fasola adzuki – będzie korzystnie działała na Serce i Jelito Cienkie, żółta ciecierzyca, groch – Śledzionę i Żołądek, białe fasole tj. lima, jaś – Płuca, Skóra, Jelito Grube, czarna soczewica, czarna soja – Nerki i Pęcherz Moczowy, zielona fasola mung, groszek zielony  –Wątroba i Pęcherzyk Żółciowy.

Ogólnie przypisuje się im działanie moczopędne i wysuszające (stąd w przypadku odchudzania często łączona jest fasola adzuki z kaszą jęczmienną). A więc, ze wyjątkiem produktów sojowych, nie będą idealnym pokarmem dla osób szczupłych, słabych, wysuszonych i niedoborowych. Jeżeli jednak osoby te nie chcą rezygnować ze strączków w diecie powinni je łączyć lub komponować z olejami lub tłuszczami (przykładem może być tu humus).

Dodatkowo rośliny strączkowe będą odpowiedni dla osób nadmiarowych, otyłych, z objawami gorąca i/lub wilgoci. Dobrze sprawdzą się również w przypadku zakażeń Candidą albicans (poza soją, która nie będzie w tym wypadku wskazana).
Pomimo wielu korzystnych właściwości wiele osób źle trawi strączki. Czasem może być to spowodowane nieodpowiednim przyrządzeniem, niewłaściwym doborem roślin strączkowych lub tez nieodpowiednimi połączeniami.

Poniżej kilka wskazówek:
 1. Wszystkie strączki należy dokładnie przeżuwać.
 2. Nie należy podawać strączków dzieciom poniżej 18 miesiąca.
 3. Fasola adzuki, mung, soczewica, zielony groszek, fasola szparagowa – są najłatwiejsze do strawienia.
 4. Fasola nerkowata, navy, pinto, „czarne oczko”, ciecierzyca, czarna fasola – są trudne do strawienia i powinny być spożywane okazjonalnie.
 5. Soja i czarna są najtrudniejsze do strawienia, ale produkty sojowe (tj. tempeh, mleko sojowe, tofu) są lekko strawne. Należy jednak pamiętać, że spożywanie tych pokarmów w nadmiarze może osłabić funkcje nerek i nadnerczy oraz może osłabić trawienie.
 6. Rośliny strączkowe najlepiej jest zestawiać z warzywami zielonymi i warzywami nie skrobiowymi. Zestawianie strączków ze zbożami lub owocami może spowodować wzdęcia i zaburzenia trawienia.
 7. Strączki należy solić pod koniec gotowania. Dodatek soli na początku spowoduje, że będą twarde.
 8. Do gotowania można dodać kminek lub nasiona kopru włoskiego aby uniknąć wzdęć i gazów.
 9. Przed gotowaniem strączki należy moczyć 12 godzin. wodę trzeba wymienić kilkukrotnie i nie gotować w tej samej wodzie.
 10. W czasie gotowania strączków należy zbierać pianę z gotujących się warzyw. Początkowo należy gotować bez przykrycia.
 11. Pod koniec gotowania do gotujących się strączków można dodać trochę octu jabłkowego lub ryżowego – połączenie to powoduje, ze strączki szybciej stają się miękkie oraz białko i związki zawarte w tych warzywach stają się lżej strawne.
 12. Do różnych strączków powinny być dodawane odpowiednie przyprawy, i tak:- kolendra, kminek, imbir – do soczewicy, fasoli mung, czarnej, adzuki; szałwia, tymianek, oregano – do czarnej fasoli, pinto, nerkowatej, soczewicy; koper, bazylia – do soczewicy, ciecierzycy, grochu łuskanego; mięta, czosnek – do ciecierzycy, soczewicy.
Mam nadzieję, że powyższe informacje Wam pomogą i przyczynią się do częstszego spożywania roślin strączkowych.

Ostatnio na Blogu