Dieta wzmacniająca po COVID-19

dieta pieczarki

Dieta wzmacniająca po COVID-19

Prawidłowo skomponowana, wzmacniająca dieta po covidzie powinna dostarczać organizmowi jak najwięcej składników odżywczych, mających pozytywny wpływ na proces rekonwalescencji i wzmocnienia sił witalnych. Aby wzmocnić się po zakażeniu COVID-19, warto wprowadzić do menu naturalne pokarmy zawierające łatwo przyswajalne składniki mineralne, witaminę D3, antyoksydanty i błonnik pokarmowy. To komponenty pozytywnie wpływające na skład mikroflory jelitowej i naprawę organizmu po walce z covidem.

Zbilansowana dieta po COVID-19 

Dobroczynny wpływ zbilansowanej diety na ludzki organizm odkrył już ojciec współczesnej medycyny klinicznej, Hipokrates. Stwierdził on, że pożywienie powinno być dla człowieka lekarstwem, a lekarstwo – jego pożywieniem. W myśl tej doktryny, wprowadzenie do menu odpowiednich pokarmów może wpłynąć na lepszy stan zdrowia i znacznie przyspieszyć rekonwalescencję. Zbilansowana dieta po covidzie (ale i w trakcie jego przebiegu) odgrywa szczególne znaczenie, ponieważ organizm jest osłabiony wyniszczającą go chorobą i potrzebuje natychmiastowej regeneracji. Dieta po covidzie oraz w czasie walki z nim – ze względu na specyficzne i niejednorodne objawy tej choroby – powinna być układana indywidualnie.
Bazowanie na cukrach prostych, zbyt dużej ilości tłuszczów zwierzęcych i produktach o wysokim stopniu przetworzenia, upośledza wchłanianie mikro- i makroelementów, a także powoduje osłabienie układu immunologicznego oraz nieprawidłowe działanie wielu narządów wewnętrznych. Świeże warzywa i owoce czy produkty mleczne z żywymi kulturami bakterii, które powinna zawierać dieta covidowa, aktywizują zwiększoną ilość produkowanych krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych. Związki te mają właściwości immunomodulujące. Oznacza to, że naturalnie zwiększają barierę ochronną organizmu przed zakażeniami o podłożu wirusowym, bakteryjnym i grzybiczym. W diecie pocovidowej duże znaczenie odgrywa zwłaszcza witamina D3 podawana w większych dawkach, a także potas, cynk i kwasy Omega 3.

Jakie produkty wprowadzić do jadłospisu podczas rekonwalescencji pocovidowej? 

Osoby, które zastanawiają się co jeść po covidzie, powinny także wybierać warzywa i rośliny zawierające witaminę C, w tym czarną porzeczkę, dziką różę, czerwoną paprykę, kiwi, warzywa kapustne i owoce cytrusowe. Ponadto dieta covidowa powinna być oparta na wprowadzeniu pokarmów bogatych w witaminę E. Są to oleje roślinne, w tym słonecznikowy czy olej z zarodków pszenicy. Dużą rolę w regeneracji organizmu po przebytym zakażeniu wirusowym ma także witamina A i dobroczynne działające karotenoidy. Występują one w wielu produktach pochodzenia zwierzęcego, szczególnie w podrobach, wątrobie, serach i jajach od kur otrzymujących naturalną paszę.
Prekursorem witaminy A jest beta-karoten. Znajduje się w żółtych i pomarańczowych warzywach, do których zaliczają się morele, dynia, marchew czy brzoskwinie. Osoby, które rozważają co jeść przy covidzie, mogą włączyć do jadłospisu składniki odżywcze, wzbogacone likopenem. Ma on dobroczynne działanie na cały organizm, jak również wspomaga usuwanie szkodliwych składników przemiany materii i wolnych rodników. Świeże pomidory oraz przetwory je zawierające są najcenniejszym źródłem likopenu.
Dieta covidowa powinna być oparta także na pierwiastkach o właściwościach antyoksydacyjnych. Do tej kategorii należą cynk i selen. To minerały, które można dostarczyć organizmowi wraz z wątrobą, mięsem, kaszą gryczaną, orzechami, jajami, serami podpuszczkowymi, grzybami i owocami morza.

Zaburzenia pocovidowe – co jeść, by odzyskać zdrowie

Po przebytym covidzie wiele osób cierpi na zaburzenia gastryczne, w tym gazy, biegunki, wzdęcia czy dysbiozę jelitową. Z punktu widzenia medycyny chińskiej Płuca, Skóra i Jelito Grube są jednym elementem ludzkiego organizmu, zatem wszelkie objawy covidowe i pocovidowe obejmą również jelito grube. Należy zadbać o mikrobiotę jelitową poprzez stosowanie diety opartej o naturalne składniki pożywienia.
Ozdrowieńcy uskarżają się również na zespół przewlekłego zmęczenia. W tym stanie zalecane jest dużo snu, a w diecie powinny być głównie gotowane, ciepłe posiłki spożywane trzy razy dziennie. Pomocne może okazać się również wkomponowanie do codziennej diety po covidzie chińskich grzybów, tj. cordyceps czy reishi. Dobrym, prozdrowotnym dodatkiem do pożywienia będzie także traganek błoniasty wspomagający życiodajną energię Qi oraz wzmacniająca organizm ashwagandha.
Osoby, które przeszły COVID-19 skarżą się również na spadek masy ciała. Taki objaw zauważalny jest u nawet około 50% z nich. W tej sytuacji dieta po covidzie musi być odżywcza i odbudowująca, nasycona większą ilością białka oraz tłuszczu. Warto pamiętać, że tłuszcze, w wyniku spalania, dają mniejszą ilość dwutlenku węgla i tym samym odciążają płuca wymęczone covidem. Także przy suchym kaszlu i odkasływaniu tłuszcz powinien być wkomponowany w stosowaną przez chorego dietę (więcej patrz na:  https://ekodietetyk.pl/dieta-na-suchy-kaszel-zalecenia-wg-tcm ).

Słaby apetyt jest również charakterystycznym objawem dla osób borykających się z covidem lub po przebytej infekcji. Przy słabym apetycie powinno się zastosować częstsze i mniejsze posiłki, jednak obfite w białka i zwiększoną gęstość energetyczną oraz odżywczą. Niezwykle istotne będzie zastosowanie witaminowych suplementów diety.

Nie słabną również doniesienia o zaburzeniach immunologicznych towarzyszących COVID-19 oraz po przebytej chorobie. Zbawienne będzie zastosowanie i wdrożenie do codziennej diety witamin: C, D, E, cynku, selenu, argininy i glutaminy oraz magnezu (cytrynianu magnezu i mleczanu magnezu).
Istotnym problemem po covidzie są także zaburzenia neurologiczne. Osoby po chorobie uskarżają się na mgłę mózgową (pocovidową), bezsenność pocovidową, depresję pocovidową, psychozy pocovidowe czy udary. Wsparciem leczenia farmakologicznego prowadzonego przez specjalistę będzie zastosowanie diety pocovidowej obfitującej w duże dawki kwasów Omega 3 (nawet 2-3 g), algi morskie, polifenole pochodzące z owoców jagodowych oraz suplementy diety, takie jak psychobiotyki.

Dieta covidowa u wegetarian i wegan 

Smaczna i sycąca dieta covidowa powinna bazować na owocach i warzywach sezonowych, jak również jak najmniej przetworzonych produktach. Duże znaczenie mają świeże zioła, a także warzywa i rośliny, które mogą naturalnie zastąpić biały cukier czy sól, szczególnie gdy jest ona spożywana w nadmiarze.
W przypadku osób będących na diecie wegetariańskiej, które poszukują informacji co jeść w covidzie, warto uwzględnić grupy pokarmów będące naturalnym zamiennikiem mięsa, dostarczającego organizmowi cennych witamin i pierwiastków. Dieta po covidzie u wegetarian może bazować na łatwo dostępnych przez cały rok burakach. To niedocenione w Polsce warzywo, będące doskonałym substytutem mięsa. Produkt ten można dodawać do gulaszu czy zup, a także hamburgerów, taco, może też występować w sałatkach czy w deserach. Ciasto z buraków z dodatkiem orzechów i gorzkiej czekolady jest zamiennikiem kalorycznego brownie czy tiramisu.
Wegetarianie, którzy układają swoją dietę covidową powinni uwzględnić buraki, ponieważ są one doskonałym źródłem białka roślinnego, błonnika, magnezu, żelaza, witamin z grupy B6 i C, a także wapnia oraz potasu. Rozważając co jeść w covidzie, warto sięgnąć także po substytut wołowiny, czyli soczewicę, która daje szybko uczucie sytości, jak również bakłażany, brokuły i słodkie ziemniaki, czyli bataty. Te ostatnie to źródło fitochemikaliów, które mają silne działanie antyoksydacyjne.

Dieta covidowa może być pożywna i smaczna, a jednocześnie doskonale przyswajalna dla organizmu, który przeszedł zakażenie wirusowe i potrzebuje natychmiastowej regeneracji. Wprowadzenie do jadłospisu produktów będących naturalnym źródłem błonnika pokarmowego, antyoksydantów, a także składników wpływających na mikroflorę bakteryjną jelit, odpowiadającą za sprawne działanie całego organizmu, może pomóc w jego naturalnej odnowie.

 

Monika Dziemidowicz,  dietetyk kliniczny, dietoterapeuta TCM

Miło powitać Ciebie na mojej stronie.

Cieszę się, że masz podobne zainteresowania do mnie.

Jeżeli podobał Ci się mój artykuł i chciałbyś ich czytać więcej, postaw mi wirtualną kawę,

Bardzo dziękuję

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Skontaktuj się ze mną

Ostatnio na Blogu