Dieta w zespole sercowo- nerkowo- metabolicznym

Zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny (CKM), nowa jednostka chorobowa, jest określany jako obecnie najczęstsza choroba przewlekła dotykająca współczesne społeczeństwa. Jest ona bezpośrednio związana z otyłością oraz sposobem odżywiania się osób nią dotkniętych. W szerokim kontekście tej choroby społecznej należy wziąć również pod uwagę przemysł spożywczy wraz z produktami przetworzonymi, które dostarcza. To one są odpowiedzialne za zwiększone łaknienie oraz niemożność zaspokojenia głodu czy ciągłe uczucie braku sytości. Dieta oparta na wysoko przetworzonych produktach uniemożliwia obciążonym nią nerkom na pozbycie się i oczyszczenie ze szkodliwych substancji, w tym głównie fosforanów. W konsekwencji niezdrowego odżywiania się przetworzoną żywnością wpadamy w błędne koło – kaskadę chorób neurologicznych, sercowych i hepatologicznych. Idąc dalej, można zauważyć, iż pacjenci z przewlekłą chorobą nerek cierpią na niealkoholowe stłuszczenie wątroby, a osoby z przewlekłą chorobą serca – borykają się z upośledzoną czynnością nerek, których zadaniem jest ochrona serca. Jak zatem zatrzymać tę destrukcyjną falę postępujących, związanych ze sobą upośledzeń funkcjonowania narządów?

Skontaktuj się ze mną

Potrzebujesz pomocy dietetyka?

Chętnie Ci pomogę, dopasowując odpowiedni dla Ciebie jadłospis, oparty na badaniach i Twoich preferencjach.

Zupełnie nowy sposób odżywiania to nowy etap życia

Jako dietetyk zajmujący się zespołem sercowo-nerkowo-metabolicznym – nową jednostką chorobową bezpośrednio związaną z dewastującym zdrowie, siedzącym trybem życia i przyjmowaną niezdrową, wysoko przetworzoną dietą, proponuję kompleksowe podejście do problemu. Układając nowy, zbilansowany jadłospis, bazujący na nieprzetworzonych produktach, zaproponuję zmianę dotychczasowej diety i pomogę we wdrożeniu zupełnie nowego sposobu odżywiania.

Odpowiednio skomponowana dieta, ukierunkowana na poprawę wyników oraz zdrowia pacjenta, pomoże w utrzymaniu parametrów sercowo-nerkowo-metabolicznych na optymalnym poziomie. Tak zbilansowany program żywieniowy jest również narzędziem prewencji w walce o utrzymanie zdrowia pacjenta. Jako dietetyk z wieloletnim doświadczeniem twierdzę, iż odpowiednio zbilansowane odżywianie, oparte o nieprzetworzone, naturalne produkty, pozwala na osiągniecie zadowalającego efektu terapeutycznego i przyczynia się do dobrego samopoczucia pacjenta na co dzień. Jest początkiem nowego etapu życia, w którym troska o dobrą kondycję fizyczną i zdrowie organizmu odgrywa zasadnicze znaczenie.

Dlaczego zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny jest tak groźny?

Zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny (CKM) jest terminem używanym do opisania wzajemnie powiązanych zaburzeń wpływających na serce, nerki i metabolizm. Obejmuje on takie schorzenia jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, dyslipidemia (zaburzenia lipidowe) oraz choroby sercowo-naczyniowe i nerek. Jest on szczególnie groźny z kilku powodów. Wymienione choroby wzajemnie nasilają swoje objawy i progresję. Nadciśnienie tętnicze może prowadzić do uszkodzenia nerek, co z kolei może powodować retencję płynów i pogorszenie funkcji serca. Z kolei cukrzyca zwiększa ryzyko rozwoju miażdżycy, która jest głównym czynnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.

Osoby z zespołem CKN są bardziej narażone na poważne powikłania, takie jak zawał serca, udar mózgu, niewydolność nerek czy amputacje kończyn. Te powikłania nie tylko obniżają jakość życia, ale również mogą prowadzić do przedwczesnej śmierci. Ponadto ze względu na wieloaspektowość zespołu CKN, leczenie jest skomplikowane i wymaga podejścia multidyscyplinarnego.

Należy kontrolować ciśnienie krwi, poziom glukozy, lipidy oraz inne czynniki ryzyka, co wymaga przyjmowania wielu leków i wielopłaszczyznowej pomocy medycznej. Dodatkowo, osoby z zespołem CKN doświadczają obniżenia jakości życia. Choroby te mogą powodować chroniczne zmęczenie, ból, ograniczenia w codziennych czynnościach oraz konieczność ciągłego monitorowania stanu zdrowia. Ze względu na to, tak ważne jest wczesne wykrycie i kompleksowe leczenie zespołu sercowo-nerkowo-metabolicznego, aby minimalizować ryzyko powikłań i poprawiać jakość życia pacjentów. Dlatego też – biorąc pod uwagę ryzyko, jakie ze sobą niesie zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny – zasadne jest, zwłaszcza przy jego pierwszej, wcześnie wykrytej fazie, rozpoczęcie procesu zmian odżywiania od wdrożenia odpowiednio skomponowanej, zbilansowanej diety. To zadanie należy do mnie. Do każdej komponowanej diety podchodzę indywidualnie, opierając się na potrzebach pacjenta. Moje holistyczne podejście do problemu oraz wiedza z zakresu medycyny chińskiej, pozwalają na ułożenie optymalnego programu żywieniowego, który pomaga w walce ze schorzeniami charakterystycznymi dla zespołu CKM.

Dieta w zespole sercowo-nerkowo-metabolicznym

Odpowiednio skomponowana przez specjalistę dieta odgrywa kluczową rolę w zarządzaniu i leczeniu zespołu sercowo-nerkowo-metabolicznego. Plan żywieniowy wspomagający pracę serca i nerek powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjenta, z uwzględnieniem takich czynników jak jego wiek, płeć, poziom aktywności fizycznej oraz obecność innych schorzeń. Dlatego tak istotna jest współpraca z doświadczonym dietetykiem, który holistycznie podejdzie do jednostki chorobowej. Tym bardziej, że odpowiednie nawyki żywieniowe mogą pomóc w kontrolowaniu poziomu glukozy we krwi, ciśnienia krwi, cholesterolu oraz masy ciała, co jest kluczowe w minimalizowaniu ryzyka powikłań związanych z CKM. Zachęcam do kontaktu z Poradnią Dietetyczną ekoDiETETYK w Warszawie. Z przyjemnością i profesjonalnym zaangażowaniem pomogę Ci w stabilizacji Twoich wyników.

Zbilansowana dieta przy CKM

Jako doświadczony dietetyk czerpiący wiedzę także z medycyny chińskiej, ułożę dietę skrojona na miarę Twoich potrzeb. Pomogę w osiągnięciu lub utrzymaniu wyników na optymalnym dla zdrowia poziomie.

Na czym oprzeć dietę w zespole sercowo-nerkowo-metabolicznym? Oto kilka moich wskazówek. Po szczegółowy plan żywieniowy zapraszam do mojej Poradni Dietetycznej. Po przeprowadzonym szczegółowym wywiadzie, opartym także na wynikach badań, przygotuję jadłospis „skrojony na miarę” Twoich potrzeb.

W zespole sercowo-nerkowo-metabolicznym konieczna jest kontrola węglowodanów i ograniczenie spożycia cukrów prostych. W tym celu należy unikać słodyczy, słodzonych napojów, białego pieczywa i innych produktów wysoko przetworzonych. Zamiast tego, w codziennej diecie należy wybierać pełnoziarniste produkty, takie jak brązowy ryż, pełnoziarnisty chleb, owsianka i inne produkty pełnoziarniste, które mają niski indeks glikemiczny i pomagają w stabilizacji poziomu glukozy we krwi.

Wskazane jest również ograniczenie tłuszczów nasyconych i trans. Unikaj tłustego mięsa, masła, śmietany, tłustych serów i produktów przetworzonych. Ponadto ogranicz tłuszcze trans, które można znaleźć w wielu przetworzonych produktach spożywczych, takich jak fast foody, ciasta, krakersy i margaryny.

Korzystne dla zdrowia będzie natomiast zwiększenie spożycia tłuszczów nienasyconych. Te „dobre” tłuszcze znajdują się w oliwie z oliwek, awokado, orzechach, nasionach i tłustych rybach (np. w łososiu czy makreli). Mogą one pomóc w obniżeniu poziomu cholesterolu LDL. Wybieraj chude źródła białka, takie jak drób bez skóry, ryby, rośliny strączkowe, tofu i produkty mleczne o niskiej zawartości tłuszczu. Uwaga – w przypadku problemów z nerkami, konieczna może być modyfikacja ilości spożywanego białka, dlatego ważne jest skonsultowanie się z dietetykiem.

Ponadto zwróć uwagę na:

  • ograniczenie soli – zmniejsz spożycie soli, które może prowadzić do podwyższenia ciśnienia krwi. Unikaj dosalania potraw i wybieraj produkty o niskiej zawartości sodu. Czytaj etykiety produktów spożywczych i unikaj tych, które zawierają dużo soli;
  • spożywanie dużej ilości warzyw i owoców – są one bogate w niezbędne witaminy, minerały i błonnik, a przy tym mają niską kaloryczność. Pomagają również w utrzymaniu odpowiedniego poziomu ciśnienia krwi i cholesterolu;
  • ograniczenie alkoholu – spożycie alkoholu powinno być ograniczone, ponieważ może on wpływać na ciśnienie krwi, poziom glukozy we krwi i masę ciała;
  • monitorowanie masy ciała i kalorii – utrzymanie odpowiedniej masy ciała jest kluczowe w zarządzaniu CKM. Monitoruj kaloryczność swojej diety i staraj się utrzymywać masę ciała w optymalnym zakresie;
  • regularność posiłków – spożywaj regularnie posiłki i unikaj ich pomijania, aby utrzymać stabilny poziom glukozy we krwi.

Po szczegółowy jadłospis zapraszam do Poradni ekoDiETETYK w Warszawie

Posiadam bogatą wiedzę opartą również o tajniki medycyny chińskiej, co pozwala mi na kompleksowe, holistyczne podejście do problemu zdrowotnego. Skomponuję dla Ciebie dietę, którą dostosuję również do konstytucji organizmu, by zrównoważyć Twój organizm na każdym jego poziomie.

Zapraszam do współpracy ze mną. Każdorazowo do problemu zdrowotnego podchodzę z pełnym zaangażowaniem – przygotuję program żywieniowy uszyty na miarę Twoich potrzeb. Skomponowana przeze mnie dieta będzie smaczna, bo dopasowana do Twoich preferencji i zdrowia.

Umawiając się na wizytę w Poradni Dietetycznej ekoDiETEYK weź ze sobą wyniki badań, jeśli wykonałeś je w ostatnim czasie.

Poniżej znajdziesz listę zalecanych badań koniecznych do określenia Twojego aktualnego stanu zdrowia:

  • morfologia z rozmazem,
  • poziom glukozy we krwi na czczo,
  • OB lub białka CRP,
  • poziom sodu, potasu, magnezu,
  • panel lipidowy (cholesterol całkowity, LDL, HDL, trójglicerydy),
  • badanie moczu.

Chcesz zmienić swoje dotychczasowe nawyki żywieniowe i czuć się zdrowo każdego dnia? Zachęcam do spotkania ze mną, z przyjemnością podzielę się z Tobą szeroką wiedzą na temat zdrowego odżywiania. Pomogę Ci w ustabilizowaniu wyników i zrównoważeniu organizmu.  Ze mną zmienisz swoje nawyki żywieniowe i zyskasz nową jakość życia.

Poprawa nawyków żywieniowych to złożony proces

Pacjenci, którzy zmagają się z różnego rodzaju schorzeniami muszą mieć świadomość, że poprawa stanu ich zdrowia nie przyjdzie z dnia na dzień. Jednocześnie wiedzą, że trzymanie się odpowiednio dobranego jadłospisu wpływa korzystnie na ich samopoczucie. Wiele dolegliwości ustaje – jak choćby bóle głowy, inne udaje się zatrzymać, na przykład problemy skórne i utrzymać masę ciała pod kontrolą. Są także inne wymierne efekty – stosując dietę poprawiają się również wyniki badań chorego.

dieta choroby autoimmunologiczne

Dieta „szyta na miarę”

Podczas wizyty w mojej Poradni Dietetycznej ekoDietetyk w Warszawie zawsze staram się zebrać jak najwięcej informacji o stanie zdrowia Pacjenta – tak, żeby móc jak najlepiej dopasować tworzoną dietę do jego potrzeb, ale też preferencji smakowych. Bo dieta wcale nie musi oznaczać restrykcyjnych rozwiązań, pozbawionych przyjemności z jedzenia! Na każdy przypadek patrzę kompleksowo. I tak też podchodzę do przygotowywania jadłospisu.

Łączę w swojej pracy wiedzę zdobytą na studiach i specjalistycznych kursach z tradycyjną wiedzą chińskiej medycyny. I uważam, że właśnie takie połączenie w pracy z Pacjentami daje najlepsze, bo długofalowe i wymierne efekty. A najlepszym wyznacznikiem takiej pracy jest zadowolenie Pacjenta i jego radość z poprawy samopoczucia i ogólnego stanu zdrowia.

Skontaktuj się ze mną

Potrzebujesz pomocy dietetyka?

Chętnie Ci pomogę, dopasowując odpowiedni dla Ciebie jadłospis, oparty na badaniach i Twoich preferencjach.

Poniżej znajduje się lista zalecanych badań (w zależności od schorzenia). Jeśli takie już wykonałeś, weź ze sobą wyniki. Jeśli nie, wspólnie ustalimy, które z nich będą pomocne w ocenie stanu Twojego zdrowia:

morfologię z rozmazem

OB lub białka CRP

panel lipidowy ( cholesterol całkowity, LDL, HDL, trójglicerydy)

poziom glukozy we krwi na czczo

moczu

poziom witaminy D3

poziom hormonów tarczycy tsh, ft3, ft4 oraz przeciwciał przeciwko peroksydazie tarczycowej (aTPO, anty-TPO)

ferrytynę, żelazo, wit. B12

próby wątrobowe monitorujące pracę wątroby: aminotransferazę alaninową (ALAT, ALT) i aminotransferazę asparaginową (AspAT, AST), fosfatazę alkaliczną (ALP), bilirubinę, gammaglutamylotranspeptydazę (GGTP)

dieta przy nietolerancji