Zdrowa dieta długowiecznych
Od początku istnienia życia na Ziemi próbowano wyjaśnić, na czym polega tajemnica długowieczności. Zagadnienie to było analizowane zarówno przez filozofów, jak i osoby zawodowo związane z medycyną. Uczeni hipotetycznie zakładali, że organizm człowieka jest biologicznie uwarunkowany do starzenia się już od dnia narodzin, bez wpływu jednostki na długość życia. Tezy te okazały się błędne, gdy skonfrontowano je z licznymi przykładami ludzi dożywających sędziwego wieku w doskonałym zdrowiu i kondycji fizycznej.
Hipokrates i Strefa Blue Zone
Prekursorem badań nad długowiecznością był Hipokrates. Ten grecki lekarz, jako jeden z pierwszych zauważył, jak istotny wpływ na długość życia mają czynniki środowiskowe. Jego zdaniem, styl życia człowieka w około 80% warunkuje to, jakiego wieku dożyje. Doskonałym tego przykładem są mieszkańcy tak zwanych Niebieskich Stref (Blue Zones), z największym odsetkiem stulatków na kuli ziemskiej. Sekret długowieczności tych osób oparty jest na wypracowaniu przez lata prawidłowego stylu życia.
Organizm człowieka jest w stanie samodzielnie dokonywać procesów naprawczych odpowiadających za atrakcyjny wygląd, doskonałą kondycję fizyczną i brak chorób uznawanych za cywilizacyjne (miażdżyca) czy przewlekłe (nowotwory, cukrzyca, Alzheimer). W tym celu warto zadbać o wypracowany model odżywiania, aktywność fizyczną, a także odpowiednią podaż kalorii.
Styl życia a długowieczność
Analizując styl życia mieszkańców Niebieskich Stref, tj. Sardynii, Okinawy, Loma Linda czy Ikarii zauważono, że cyklicznie dostarczają oni swoim organizmom związki odpowiadające między innymi za eliminowanie uszkodzeń w kodach DNA, uznawanych za jedną z przyczyn starzenia się.
Mieszkańcy Niebieskich Stref wypracowali model odżywiania, który bazuje na dużej ilości świeżych warzyw, owoców, ryb morskich, jak również soi i owoców morza. Oprócz tego, zalecane jest picie co najmniej 2 litrów niegazowanej wody mineralnej lub źródlanej oraz unikanie produktów zakwaszających organizm – kawy, papierosów czy wysokoprzetworzonych węglowodanów i potraw mącznych. Mieszkańcy Niebieskich Stref dbają także o regularną aktywność fizyczną, wybierając mniej forsowne dyscypliny sportu, marsze, długie spacery czy wschodnie sztuki walki, oparte na medytacji i osiąganiu równowagi psychofizycznej.
David Katz, założyciel Yale-Griffin Prevention Research Center – podobnie jak Hipokrates uznał, że sekret długowieczności tkwi w menu i stylu życia człowieka. Egzystując w myśl maksymy “niech żywność będzie twoim lekiem, a lek twoją żywnością”, można aktywizować uśpione w organizmie procesy, odpowiadające za jego cykliczną samoregenerację, bez potrzeby uciekania się do inwazyjnych, często niesprawdzonych zabiegów, mających na celu jedynie niewielkie spowolnienie zegara biologicznego.
Naturalne aktywatory – sekret długowieczności?
Dostarczanie organizmowi organicznych związków chemicznych z grupy polifenoli, do których zalicza się obecny między innymi w czerwonym winie resveratrol, jak również mononukleotydu nikotynamidu, bezpiecznego i naturalnie występującego metabolitu niacyny (witaminy B3), pozwala na ograniczenie zmian zachodzących wewnątrz ciała. Naturalnym źródłem resweratrolu są czerwone odmiany winogron i produkowane z nich wino, a także rdestowiec ostrokończysty (Reynoutria japonica).
Resveratrol i mononukleotyd nikotynamidu (NMW) wspomagają uruchamianie wewnątrzkomórkowych mechanizmów, jak również mocniejszy splot nici DNA i dezaktywację niepotrzebnych genów, co w efekcie znacznie opóźnia starzenie komórkowe. Te mechanizmy wywierają pozytywny wpływ na zdrowie całego organizmu i efektywną, szybszą regenerację komórek ciała. To właśnie w tych konkretnych substancjach tkwi sekret długowieczności!
Odpowiedni styl życia odgrywa znaczący wpływ na długość egzystencji człowieka. Posiłkując się teorią Hipokratesa i współczesnego kontynuatora jego dzieła, Davida Katza, można dożyć sędziwego wieku w zdrowiu i dobrej kondycji, bez względu na genetyczne uwarunkowania.
Monika Dziemidowicz, dietetyk, dietoterapeuta TCM