Dieta długowiecznych – dlaczego warto zmienić nawyki żywieniowe

zdrowa dieta

Zdrowa dieta długowiecznych

Od początku istnienia życia na Ziemi próbowano wyjaśnić, na czym polega tajemnica długowieczności. Zagadnienie to było analizowane zarówno przez filozofów, jak i osoby zawodowo związane z medycyną. Uczeni hipotetycznie zakładali, że organizm człowieka jest biologicznie uwarunkowany do starzenia się już od dnia narodzin, bez wpływu jednostki na długość życia. Tezy te okazały się błędne, gdy skonfrontowano je z licznymi przykładami ludzi dożywających sędziwego wieku w doskonałym zdrowiu i kondycji fizycznej.

 

Hipokrates i Strefa Blue Zone

Prekursorem badań nad długowiecznością był Hipokrates. Ten grecki lekarz, jako jeden z pierwszych zauważył, jak istotny wpływ na długość życia mają czynniki środowiskowe. Jego zdaniem, styl życia człowieka w około 80% warunkuje to, jakiego wieku dożyje. Doskonałym tego przykładem są mieszkańcy tak zwanych Niebieskich Stref (Blue Zones), z największym odsetkiem stulatków na kuli ziemskiej. Sekret długowieczności tych osób oparty jest na wypracowaniu przez lata prawidłowego stylu życia.
Organizm człowieka jest w stanie samodzielnie dokonywać procesów naprawczych odpowiadających za atrakcyjny wygląd, doskonałą kondycję fizyczną i brak chorób uznawanych za cywilizacyjne (miażdżyca) czy przewlekłe (nowotwory, cukrzyca, Alzheimer). W tym celu warto zadbać o wypracowany model odżywiania, aktywność fizyczną, a także odpowiednią podaż kalorii.

 

Styl życia a długowieczność

Analizując styl życia mieszkańców Niebieskich Stref, tj. Sardynii, Okinawy, Loma Linda czy Ikarii zauważono, że cyklicznie dostarczają oni swoim organizmom związki odpowiadające między innymi za eliminowanie uszkodzeń w kodach DNA, uznawanych za jedną z przyczyn starzenia się.
Mieszkańcy Niebieskich Stref wypracowali model odżywiania, który bazuje na dużej ilości świeżych warzyw, owoców, ryb morskich, jak również soi i owoców morza. Oprócz tego, zalecane jest picie co najmniej 2 litrów niegazowanej wody mineralnej lub źródlanej oraz unikanie produktów zakwaszających organizm – kawy, papierosów czy wysokoprzetworzonych węglowodanów i potraw mącznych. Mieszkańcy Niebieskich Stref dbają także o regularną aktywność fizyczną, wybierając mniej forsowne dyscypliny sportu, marsze, długie spacery czy wschodnie sztuki walki, oparte na medytacji i osiąganiu równowagi psychofizycznej.
David Katz, założyciel Yale-Griffin Prevention Research Center – podobnie jak Hipokrates uznał, że sekret długowieczności tkwi w menu i stylu życia człowieka. Egzystując w myśl maksymy “niech żywność będzie twoim lekiem, a lek twoją żywnością”, można aktywizować uśpione w organizmie procesy, odpowiadające za jego cykliczną samoregenerację, bez potrzeby uciekania się do inwazyjnych, często niesprawdzonych zabiegów, mających na celu jedynie niewielkie spowolnienie zegara biologicznego.

 

Naturalne aktywatory – sekret długowieczności?

Dostarczanie organizmowi organicznych związków chemicznych z grupy polifenoli, do których zalicza się obecny między innymi w czerwonym winie resveratrol, jak również mononukleotydu nikotynamidu, bezpiecznego i naturalnie występującego metabolitu niacyny (witaminy B3), pozwala na ograniczenie zmian zachodzących wewnątrz ciała. Naturalnym źródłem resweratrolu są czerwone odmiany winogron i produkowane z nich wino, a także rdestowiec ostrokończysty (Reynoutria japonica).
Resveratrol i mononukleotyd nikotynamidu (NMW) wspomagają uruchamianie wewnątrzkomórkowych mechanizmów, jak również mocniejszy splot nici DNA i dezaktywację niepotrzebnych genów, co w efekcie znacznie opóźnia starzenie komórkowe. Te mechanizmy wywierają pozytywny wpływ na zdrowie całego organizmu i efektywną, szybszą regenerację komórek ciała. To właśnie w tych konkretnych substancjach tkwi sekret długowieczności!

Odpowiedni styl życia odgrywa znaczący wpływ na długość egzystencji człowieka. Posiłkując się teorią Hipokratesa i współczesnego kontynuatora jego dzieła, Davida Katza, można dożyć sędziwego wieku w zdrowiu i dobrej kondycji, bez względu na genetyczne uwarunkowania.

 

Monika Dziemidowicz,  dietetyk, dietoterapeuta TCM

Miło powitać Ciebie na mojej stronie.

Cieszę się, że masz podobne zainteresowania do mnie.

Jeżeli podobał Ci się mój artykuł i chciałbyś ich czytać więcej, postaw mi wirtualną kawę,

Bardzo dziękuję

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Skontaktuj się ze mną

Ostatnio na Blogu