Dieta a emocje wg TCM – Radość Serca

dieta a emocje serce

Dieta a emocje wg TCM – część  II

Radość Serca

Kolejna część artykułu o związku emocji z narządami oraz dietą wg TCM.

Wg TCM podczas leczenia zaburzeń emocjonalnych, należy odnieść się do narządu odpowiedzialnego za daną emocję. Do Serca przypisana jest radość (lub jej brak). Warto jednak nadmienić, że Serce połączone jest z Umysłem i przy leczeniu jakichkolwiek zaburzeń emocjonalnych zawsze powinno się brać pod uwagę ten element, a nawet rozpocząć od Serca-Umysłu. Ponieważ Serce jest siedzibą Shen (Ducha/ Duszy), i to właśnie  Shen jest „władcą wszelkich emocji” ( więcej o Balansie emocjonalnym: https://ekodietetyk.pl/balans-emocjonalny-i-jego-wplyw-na-cialo/ ).

Jednak wróćmy do podstawowej emocji Serca – Radości.

Osoby, u których Serce zarówno na poziomie fizycznym jak i energetycznym funkcjonuje właściwe

serdeczne, pogodne i radosne. Mówią składnie i wyraźnie ale niezbyt szybko i niezbyt dużo. Są otwarte na kontakty towarzyskie ale też potrafią spędzać czas w samotności.  Lubią umiarkowanie czerpać przyjemność z życia. Mają dar przekonywania, są komunikatywni, optymistyczni, współczujący i łagodni.

Osoby, u których dochodzi do zaburzenia energetycznego tego narządu

ciągle gonią za przyjemnościami, energetycznie mocno się wyczerpując. Sprawiają wrażenie osób romantycznych i kochających życie, lecz w rzeczywistości bez pomocy z zewnątrz nie są w stanie skupić się na sobie ani czymkolwiek innym. Nieustannie pożądają i poszukują satysfakcji. Ta pogoń i ciągła aktywność przyspiesza ich metabolizm, co może przybrać u nich formę hipoglikemii, jadłowstrętu czy schizofrenii (wg TCM schizofrenia przypisana jest do Serca i w zasadzie w leczeniu tej choroby powinno się wyjść od równoważenia tego narządu).

Serce podobnie jak Wątroba nie lubi gorąca. Jeżeli dostanie go zbyt wiele (gorące lato, pikantne potrawy, alkohol – szczególnie wysokoprocentowy, ale także stres czy silne emocje), wówczas dochodzi do zaburzeń tego narządu.

Typowe emocjonalne zaburzenia wynikające z tzw. „Gorąca Serca”:

emocjonalne napięcie i pobudzenie, słowotok, mówienie dużo i szybko,  nieuzasadnione wybuchy śmiechu, nerwowy śmiech nie do opanowania, mówienie do siebie, bezsenność, pośpiech, niecierpliwość w ruchach i działaniu.

Oczywiście objawom tym będą  towarzyszyć fizyczne zmiany tj. palpitacje, odczucie niepokoju w klatce piersiowej, stany zapalne, owrzodzenia, obrzęk i ból języka lub jamy ustnej,  krwawienie dziąseł, zapalenie spojówek, częstomocz, skłonności do zapalenia pęcherza moczowego, krwawienie z nosa w wieku dojrzewania (gorąco krwi), trudności w zasypianiu i inne. W takiej sytuacji dietetycznie pomoże: soja i produkty sojowe (oczywiście ekologiczne), dobrej jakości mleko i fermentowane produkty mleczne, owoce wszelkiego rodzaju, szczególnie egzotyczne tj. melon, arbuz, ale także warzywa liściaste, sałata, endywia, rukola a do picia zielona herbata.

Często spotykanym syndromem zaburzeń energetycznych Serca jest tzw.

Niedobór Qi Serca,

który manifestuje się smutkiem, nasilającym się szczególnie po wysiłku, utratą motywacji do działania, osłabieniem, ospałością, niechęcią do mówienia, osłabioną pamięcią. Stan ten może być spowodowany długotrwałym żalem i smutkiem (np. po utracie bliskiej osoby), nadmiarowym mówieniem, dużą utratą krwi lub chorobami przewlekłymi.  Takim osobom warto w diecie uwzględnić produkty tj.: miód (polskie przysłowie mówi „Lejesz mi miód na serce” – co oznacza, że polepsza komuś samopoczucie), kwiat głogu, żeńszeń ale także wszelkiego rodzaju rosoły, dobrej jakości mięsa i jaja, owoce – szczególnie daktyle, figi, rodzynki, morele, dużo warzyw oraz zboża takie jak owies czy słodki ryż. Osoby te czują się zmęczone i często sięgają po kawę, jednak napój ten nie jest wskazany, jak również ogólnie smak gorzki, który może tylko pogłębić ten syndrom.

Ogólnie zaburzenia w obszarze Serca można podzielić na:

  • wzmożone (wynikające z nadmiarów)  – tu będą uaktywniały się takie cechy jak –beztroskość, nadmierna gadatliwość, uwodzicielskość, niepokój, oraz
  • zanikające (wynikające z niedoborów) – cechy tj.: małomówność, łatwowierność, kokieteryjność, zagubienie, roztargnienie, zaślepienie.

 

TCM Sercem powiązane jest Jelito Cienkie.

Zaburzenia Jelita Cienkiego na poziomie emocjonalnym mogą obrazować się jako:

  1. brak jasności umysłu, trudności w rozumieniu tego, co mówią inni czy też problemy z wysłowieniem się, a na poziomie fizycznym dysbioza jelit, drożdżyca przewodu pokarmowego, uczulenie na gluten czy też inne alergie pokarmowe, choroba Crohna, (tzw. zimna wilgoć w jelicie cienkim), lub
  2. brak zdecydowania, jasno określonych celów w życiu, brak rozróżniania między tym, co korzystne a niekorzystne, poszukiwanie tożsamości w wieku dojrzewania a na poziomie fizycznym obrazować się to będzie min. w postaci: trądziku, stanów zapalne jamy ustnej, stanów zapalnych pęcherza moczowego z krwiomoczem, choroby Crohna, padaczki (gorąca wilgoć w jelicie).

Postępowanie dietetyczne

w każdym z tych przypadków oczywiście będzie inne.  W pierwszym –  trzeba koniecznie zrezygnować z wszelkiego rodzaju słodyczy, szczególnie w połączeniu ze smakiem kwaśnym, kwaśnego nabiału, produktów surowych i wychładzających oraz produktów mącznych (szczególnie świeżego pieczywa). W drugim przypadku niewskazane są tłuste, smażone i pikantne potrawy, kiełbasy, wędliny, wszelkie tłuszcze, łącznie z nasionami oleistymi, ciasta, słodycze, wszelkiego rodzaju, alkohol – szczególnie słodki.

więcej o jelicie cienkim:

Dieta a emocje – Niezdecydowanie Jelita Cienkiego

cdn…

czytaj także:

Dieta a konstytucja ciała – Ogień

Dieta na Śledzionę i jej emocje wg TCM

Balans emocjonalny i jego wpływ na ciało

Monika Dziemidowicz, dietetyk, dietoterapeuta TCM

Literatura:
1.               „Między Niebem a Ziemią. Przewodnik po medycynie chińskiej” , Harriet Beinfield, Efrem Korngold
2.               Dietetyka profilaktyczna i lecznicza Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, dr Agnieszka Krzemińska

Miło powitać Ciebie na mojej stronie.

Cieszę się, że masz podobne zainteresowania do mnie.

Jeżeli podobał Ci się mój artykuł i chciałbyś ich czytać więcej, postaw mi wirtualną kawę,

Bardzo dziękuję

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Skontaktuj się ze mną

Ostatnio na Blogu