Dieta a emocje – Niezdecydowanie Jelita Cienkiego

dieta a emocje wg tcm niezdecydowanie jelita cienkiego

Niezdecydowanie Jelita Cienkiego

Jelito cienkie – najdłuższa część przewodu pokarmowego, mierząca 6-8 metrów. Narząd, w którym następuje wchłanianie składników pokarmowych i odżywianie całego organizmu. Czy niezharmonizowanie energetycznie tego narządu lub choroba (celiakia, SIBO- zespół rozrostu bakteryjnego, enteropatia wysiękowa, niedrożność przewodu pokarmowego, czy chociażby „zwykłe” wzdęcia) może objawiać się również zaburzeniami czy też zmianami emocjonalnymi? Otóż, podobnie jak opisane wcześniej narządy (artykuły z cyklu Dieta a emocje wg TCM), również Jelito Cienkie sygnalizuje zaburzenia energetyczne poprzez konkretne emocje. Często najpierw pojawiają się emocje, a dopiero później zmiany fizyczne w narządach.

Jak zapewne niektórym wiadomo, (a tym, którym nie, zachęcam do przeczytania  artykułu: Radość Serca https://ekodietetyk.pl/dieta-a-emocje-wg-tcm ), Jelito Cienkie jest połączone energetycznie z Sercem – Umysłem. Związek ten fizycznie nie jest tak ścisły jak w przypadku innych organów (np. Nerki-Pęcherz Moczowy, Wątroba- Pęcherzyk  Żółciowy), jednak na poziomie psychicznym jest to bardzo mocna relacja, mocniejsza niż w przypadku innych narządów. Dzieje się tak dlatego, że Serce-Umysł zarządza całością aktywności umysłowych, które zależą oczywiście od właściwie podejmowanych decyzji, za które to właśnie odpowiada Jelito Cienkie.

Zatem na poziomie psychicznym Jelito Cienkie odpowiada za czysty Umysł i umiejętność mądrej i trafnej oceny przed podjęciem decyzji. Poniekąd również Pęcherzyk Żółciowy również odpowiada za podejmowanie decyzji, jednak zaburzenia w obrębie P.  Żółciowego będą emocjonalnie bardziej objawiały się jako brak stanowczości, inicjatywy i odwagi, aby daną decyzję podjąć, nawet gdy wiadomo, że dana decyzja jest korzystna, natomiast w przypadku osłabienia Jelita Cienkiego dana osoba nie może podjąć decyzji, ponieważ ma problem z rozpoznaniem czy to jest dla niej korzystne czy nie.

Terapeuci medycyny chińskiej zawsze przyglądali się ludzkim emocjom. One służyły im do diagnozowania narządów. W ten sposób tworzyli holistyczną trapię, która działała dwukierunkowo. Poprzez poprawienie funkcjonowania danego narządu zmieniali emocje (np. regeneracja wątroby wpływała na redukcję złości czy też zazdrości u danej osoby – szerzej o tym w artykule „Złość Wątroby”: https://ekodietetyk.pl/dieta-a-emocje-wg-tcm-zlosc-watroby-6 ), albo odwrotnie – poprzez poprawienie stanu emocjonalnego, wpływali na dany narząd. Przeprowadzając wywiad żywieniowy u siebie w gabinecie, również sporo czasu poświęcam dopytywaniu się o emocje danej osoby. Nie po to, aby udawać psychoterapeutę czy też przez ciekawość, ale po to, aby mieć pełniejszy obraz funkcjonowania energetycznego narządów, wg oczywiście medycyny chińskiej.

Do gabinetu dietetyków, często trafiają osoby z zaburzeniami, dysfunkcjami czy też niedoborami energetycznymi jelita cienkiego. I rzeczywiście można u nich zobaczyć cały wachlarz emocji, jakimi te osoby są targane –  przede wszystkim ogromnym niezdecydowaniem – czy dobrze trafiły, czy to co mówię/ lub inny terapeuta mówi/ jest prawdą (bo przecież w Internecie na różnych forach piszą co innego), czy zdecydować się na daną dietę/ terapię, czy może wyszukać kogoś innego (zapewne kolejnego, bo często u tych ludzi zauważyć można coś, co ja nazywam „turystyką terapeutyczną” – czyli od gabinetu do gabinetu i nikomu dana osoba nie da szansy na poprowadzenie terapii, bo ciągle się waha czy terapeuta jest dla niej właściwy), etc. Oczywiście w tym wypadku nie mam cienia wątpliwości, że należy szybko zabrać się za jelito cienkie, nawet tylko wtedy, kiedy dana osoba mówi, że z trawieniem jest wszystko w porządku, a od czasu do czasu ma tylko wzdęcia. Jednak pojawia się  spory problem, bo ta osoba na tyle jest niezdecydowana, że nie ma też zaufania do tego co mówię i koło się zamyka.

Jednak nie tylko niezdecydowanie przypisane jest do Jelita cienkiego. W przypadku syndromu określanego w TCM jako zimna wilgoć w Jelicie Cienkim, objawiającej się fizycznie w postaci:
– luźnych stolców z niestrawionymi resztkami pokarmowymi lub tendencją do biegunek,
– złego wchłaniania składników pokarmowych,
– zakażeń grzybiczych przewodu pokarmowego,
– alergii pokarmowych często też uczuleniem na gluten,
dysbiozy jelit / SIBO,
– utratą wagi lub szybkim tyciem,
– bólów podbrzusza (często w okolicy pępka),
– wymiotowania jasnym płynem,
– choroby Leśniewskiego – Crohna.

Na planie psychicznym pojawiają się, oprócz niezdecydowania,  również braku jasności Umysłu (bystrości), problemy z rozumieniem co mówią inni (przykładem dobrym są dzieci w szkole patrzące na panią ale jej nie rozumiejące) oraz problemy z wysławianiem się lub ogólnie z mową. To oczywiście rodzi wiele problemów na tle relacji, czy to u dzieci, czy u dorosłych, niestety.  A ponieważ jako społeczeństwo mamy bardzo duże problemy z jelitami, wynikające często z nieodpowiedniej diety (nadmiar cukru, pszenicy oraz surowych i wychładzających pokarmów), często mamy problemy z NIEZECYDOWANIEM i NIEROZUMIENNIEM INNYCH. Pamiętajmy – jelita to nasz drugi mózg.

Monika Dziemidowicz,  dietetyk, dietoterapeuta TCM

Literatura:

  1. Harriet Beinfild „Między niebem a ziemią”
  2. Agnieszka Krzemińska, materiały z kursu „Dietetyka profilaktyczna i lecznicza TCM – Element Ognia”

Miło powitać Ciebie na mojej stronie.

Cieszę się, że masz podobne zainteresowania do mnie.

Jeżeli podobał Ci się mój artykuł i chciałbyś ich czytać więcej, postaw mi wirtualną kawę,

Bardzo dziękuję

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Skontaktuj się ze mną

Ostatnio na Blogu