COVID-19 a wzrost poziomu cukru we krwi

covid 19

COVID-19 a wzrost poziomu cukru we krwi

Z powodu trwającej od ponad roku pandemii koronawirusa Polskie Towarzystwo Diabetologiczne opracowało zalecenia dotyczące osób chorujących na cukrzycę typu 1 i 2. Według specjalistów zajmujących się diagnozowaniem i leczeniem ludzi cierpiących na cukrzycę u pacjentów dotkniętych tym schorzeniem zakażenie koronawirusem może mieć znacznie cięższy przebieg oraz nieść ze sobą poważne powikłania. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i unikanie ryzyka kontaktu z potencjalnymi nosicielami tego wirusa.

Czy cukrzycy są bardziej narażeni na zakażenie COVID-19?

Przeprowadzone badania wykazały, że wśród chorych na cukrzycę nie występuje zwiększone prawdopodobieństwo zachorowania na COVID-19. Oznacza to, że ryzyko potencjalnego zakażenia się wirusem jest takie samo jak u osób zdrowych, które nie wykazują żadnych dolegliwości zdrowotnych. Według Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego poważnym zagrożeniem dla diabetyków jest sam przebieg choroby, a także ryzyko rozwoju u diabetyków ciężkich powikłań związanych z COVID-19.

Niektórzy cukrzycy zakażeni koronawirusem mogą mieć gorsze rezultaty leczenia, a także doświadczać znacznie cięższego i dłuższego przebiegu choroby. Dotyczy to szczególnie osób, u których cukrzyca nie jest kontrolowana. Stąd też ryzyko rozwoju ciężkiej postaci zakażenia COVID-19 gwałtownie wzrasta i może nieść ze sobą dużo poważniejsze powikłania niż te, które obserwuje się u osób zaliczanych do populacji ogólnej. Pacjenci z nieprawidłowo leczoną cukrzycą i gwałtownymi wahaniami poziomu cukru we krwi mają zwiększone ryzyko powikłań cukrzycowych. Nieleczeni diabetycy są narażeni na występowanie ciężkiej postaci COVID-19.

Jakie konsekwencje może mieć zakażenie koronawirusem u osób z nieleczoną cukrzycą?

Diabetycy, którzy nie są pod stałą kontrolą specjalisty oraz posiadają choroby towarzyszące w postaci schorzeń serca, układu krwionośnego lub też upośledzenia pracy innych narządów wewnętrznych, mają obniżoną zdolność organizmu do zwalczania infekcji wirusowych. Chodzi tutaj również o zakażenie koronawirusem.

Osłabiony układ immunologiczny i zaburzona praca narządów wewnętrznych prowadzą do zwiększonego rozwoju powikłań infekcji. U nieleczonych diabetyków często dochodzi do ostrego stanu zapalnego związanego z zakażeniem koronawirusem. Może to spowodować gwałtowny wzrost stężenia glukozy we krwi, jak również zwiększone ryzyko występowania cukrzycowej kwasicy ketonowej.

Dotyczy to szczególnie chorych cierpiących na cukrzycę typu 1 z zazwyczaj źle zdiagnozowaną lub niewłaściwie leczoną cukrzycą. Zdaniem specjalistów z zakresu dietetyki diabetyków COVID-19 u osób z niekontrolowaną cukrzycą ma znacznie cięższy przebieg niż typowa grypa sezonowa. U osób z powikłaniami cukrzycowymi występuje słabsza odporność organizmu, co może powodować osiągnięcie gorszych rezultatów leczenia COVID-19 i pojawienia się poważnych powikłań zdrowotnych.

Czy cukrzycy muszą modyfikować swoje leczenie w związku z falą pandemii COVID-19?

Zagrożenie kolejną falą zachorowań na koronawirusa spowodowało, że osoby cierpiące na cukrzycę typu 1 i 2 obawiają się zakażenia tym wirusem. Zdaniem Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego nie ma żadnych podstaw do tego, aby zachodziła potrzeba modyfikowania dotychczasowej terapii antycukrzycowej. Z uwagi na podwyższone ryzyko zakażenia się COVID-19 osoby z kontrolowanym poziomem cukru we krwi i prawidłowo zdiagnozowaną oraz leczoną cukrzycą powinny w dalszym ciągu zażywać leki przeciwcukrzycowe, szczególnie inhibitory konwertazy (ACEI) lub sartany. W przypadku diabetyków dotkniętych dodatkowo innymi schorzeniami również nie należy modyfikować dotychczasowej terapii i w dalszym ciągu przyjmować zalecone przez specjalistę medykamenty.

Diabetycy, którzy obawiają się zakażenia koronawirusem, powinni badać stężenie ketonów w moczu, jak również kontrolować swoją dietę i przyjmowane dawki leków. Kluczowe znaczenie ma także monitorowanie poziomu cukru we krwi. Diabetycy zakażeni koronawirusem powinni być pod stałą opieką lekarza specjalisty. Lekarz musi zmodyfikować leczenie cukrzycy w trakcie terapii mającej na celu zwalczenie zakażenia COVID-19.

Osoby cierpiące na cukrzycę nie są obciążone zwiększonym ryzykiem i podatnością na zakażenie COVID-19. Jednakże z uwagi na osłabienie organizmu spowodowane cukrzycą i przyjmowaniem leków powinny zadbać o swoje zdrowie oraz kontrolować stężenie ketonów w moczu i badać poziom cukru we krwi, aby wykryć ewentualne nieprawidłowości. Duże znaczenie ma także unikanie ryzyka potencjalnego zakażenia i regularny kontakt z lekarzem specjalistą w celu oceny ogólnego stanu zdrowia diabetyka.

 

Monika Dziemidowicz,  dietetyk kliniczny

Miło powitać Ciebie na mojej stronie.

Cieszę się, że masz podobne zainteresowania do mnie.

Jeżeli podobał Ci się mój artykuł i chciałbyś ich czytać więcej, postaw mi wirtualną kawę,

Bardzo dziękuję

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Skontaktuj się ze mną

Ostatnio na Blogu