SMAKI POŻYWIENIA – SŁONY

dieta smak slony

SMAKI POŻYWIENIA – cz. V – SŁONY

Smak słony – o działaniu ochładzającym (natura Yin), kieruje energię w dół i do wnętrza; ma zdolności do „ześrodkowywania”, „uziemiania”, nawilżania ale jednocześnie osuszania, zmiękcza guzy i zesztywnienia, poprawia trawienie, odtruwa organizm, może działać przeczyszczająco na jelita a także wywołać wymioty. Smak słony poprawia apetyt.

Niestety smak słony jest nadmiernie używany w postaci soli kuchennej, zazwyczaj o niskiej jakości.

Do pokarmów słonych, oprócz oczywiście soli, zalicza się wodorosty (np. kombu, kelp, morszczyn), sos sojowy, produkty wytworzone z udziałem soli – marynaty, sól sezamowa, śliwka umeboshi, zboża tj. proso i jęczmień (które jednocześnie zawierają smak słodki).

Smak słony przypisany jest do elementu Wody, narząd Nerki.  Ochładzająca natura smaku słonego dostraja organizm do chłodniejszych pór roku, więc smak ten powinien być stopniowo zwiększany jesienią i zimą.

Ze smaku słonego najbardziej skorzystają osoby szczupłe, suche i nerwowe.

Smak słony jest niekorzystny dla osób: z nadciśnieniem, nadwagą, obrzękami, nadmiarem wilgoci (wyjątkiem są tu wodorosty, które można stosować, ponieważ zawarty w nich jod i inne minerały przyspieszą metabolizm).

 

Monika Dziemidowicz, dietetyk, dietoterapeuta TCM

Miło powitać Ciebie na mojej stronie.

Cieszę się, że masz podobne zainteresowania do mnie.

Jeżeli podobał Ci się mój artykuł i chciałbyś ich czytać więcej, postaw mi wirtualną kawę,

Bardzo dziękuję

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Skontaktuj się ze mną

Ostatnio na Blogu